#736
Hymenofor to mi przypomina Datronia mollis, a wierzch też pasuje.
(wiadomość edytowana przez Vito_miks 26.Lutego.2005)
Bogdan. Musisz poczekać na Olaresa albo Marcina. Ja nigdy na "żywo" nie widziałem tego gatunku.
Czy to przypadkiem nie jest Steccherinum ochraceum?
#272
Mam wrażenie, że w tym wątku nastąpiło jakieś pomieszanie. Na fotkach są chyba dwa lub trzy rózne gatunki. Jak patrzę na "zbliżenie hymenoforu" to nie wiem co to jest, ale na pewno nie jest to ząbkowiec ochrowy. Tutaj widać porozrywane pory. U ząbkowca są mniej lub bardziej wyraźne kolce. Ochrowy od kulistozarodnikowego oprócz cech mikro rózni się delikatniejszą budową. Do ochrowego najbardziej pasowało by ostatnie zdjęcie.
W ogóle to jest kłopot z Bogusiowymi fotkami/skanami. Ostrość i kolory....:-)
Darku, (inni forumowicze też)
jeszcze raz Przepraszam za kolory
i ostrość (też gdzieś pisałem jak jak żona wykorzystuje skaner i drukarkę laserową jako średnio wydajne ksero). Drukarka wytrzymuje, skaner coraz bardziej pada :-(
Darku postaram się w miarę szybko uporządkować skany. Pierwsze 5 zdjęć to powinien być jeden gatunek, ostatnie dwa zdjęcia to eksykaty z innego stanowiska więc oczywiście może być jak najbardziej coś innego [dla mnie prawie nie ma różnicy :-( ], jednak przyjrzę się dokładniej i zrobię nowe (mam nadzieję lepsze) skany :-)
Wydaje mi się że 1, 2, 3 i 6 to ząbkowiec kulistozarodnikowy (Steccherinum bourdotii), natomiast 7 to ząbkowiec ochrowy (Steccherinum ochraceum). Poza cechami mikroskopowymi mozna przy pewnej wprawie odróżnić te dwa gatunki makroskopowo. Ząbkowiec kulistozarodnikowy jest masywniejszy i ma dłuższe kolce, nawet do 5 mm długości i często jest kapeluszowaty natomiast ząbkowiec ochrowy jest drobniejszy, ma kolce długości około 1 mm i zwykle jest rozpostarty lub rozpostarto-odgięty.
Gwoli uściśnienia :-)
1,2,3,4 i 5 pochodzą z jednego stanowiska, pod lupą mają stanowczo długie kolce, zwłaszcza 1 z grubej gałęzi (do 4 mm).
Zbliżenian 4 i 5 były brane z 3 i to spod kapelusika gdzie kolce w tym eksykacie są najkrótsze. Takie są skutki gdy się nie wie na co zracać uwagę :-(
======================================================================
6 i 7 pochodzą z innego stanowiska i mają stanowczo krótsze kolce, określiłbym, że do 2 mmm.
Te rosły długimi pasami na pniu powalonego, ale 1-1,5 m nad ziemia drzewa (chyba topoli ?)
======================================================================
Co do wielkości owocników, to w tej chwili moje eksykaty nie są reprezentatywne - ciąłem tam gdzie lepiej było podejść z nożem i siekierką, a nie tam gdzie powinienem - ponownie wraca "...gdy się nie wie na co zwracać uwagę..."
Jutro postaram się skoczyć na stanowisko tych z 6 i 7 i teraz już bardziej fachowo ocenić grzyby (jak śnieg pozwoli)
Bardzo Wam obu dziękuję, bo dowiedziałem się tyle o ząbkowcach, czego bym z pewnością nie posiadł przez długi czas albo i wcale :-)
Swoją drogą o wiele bardziej lubię "wałkowanie" tematu, wnikanie w niuanse i niejasności - o wiele więcej zostaje w głowie, więcej się myśli przy napotkanym owocniku danego gatunku itd. :-)
Darku, przepraszam za stres wywołany jakością moich skanów lub zdjęć :-(
Wcześniej czy póżniej to się zmieni :-)
2 i 3 to raczej na pewno ząbkowiec ochrowy, natomiast pozostałe makroskopowo są pośrednie między ząbkowcem ochrowym a ząbkowcem kulistozarodnikowym. W takich sytuacjach wątpilwości może rozstrzygnąć tylko mikroskop.
Dzięki :-)
Przepraszam, ale tak się przejąłem rolą, że nie ponumerowałem tych ostatnich zdjęć :-(
Wszystkie zdjęcia i skany od 9 do 14 pochodzą z wczoraj i zostały zebrane na jednym pniu.
Te dwa ślady na Foto 10 to ślad po mojej niszczycielskiej działalności w dniu 10.01.2005, a znich były robionne skany nr 6 i 7.
Foto 8 łączy się bezpośrednio z Foto 10.
Przy najbliższej okazji pobiorę nowe "próbki" ze stanowiska dla foto 1-5, i poproszę o weryfikację :-)
Chociaż wydaje mi się (mając przed oczami stare eksykaty), że te 1-5 będą ząbkowcem kulistozarodnikowym (Steccherinum bourdotii).
Jeszcze raz serdeczne dzięki.
Zbierając w zimie ząbkowce może się okazać, że nie będą miały zarodników. Te okazy na zdjęciach wyglądają mi na stare i martwe - są takie białawe, a żywe są ochrowe. Z drugiej strony ostatnio opisano z Anglii gatunek Steccherinum albidum, który wygląda jak ząbkowiec ochrowy ale jest białawy. Ma też charakterystyczne zarodniki w kształcie serdelka. Nie sądzę żeby te "zimowe" okazy ze zdjęć były tym gatunkiem, ale warto zwracać w lecie uwagę na białawe ząbkowce.
Te z pewnością są stare i martwe.
Ale informacja o Steccherinum albidum, nadaje smaczku całej sprawie, a spotkanie z każdym białawym ząbkowcem w lecie może podnosić lekko adrenalinę :-)
Zgadza się, dodam tylko, że ten zacny grzybek jest znany dotąd tylko z Anglii.