Ciekawy temat poruszyłeś, ale bieda w tym, że strona z podanym linkiem nie istnieje. Tak jest przynajmniej u mnie...szkoda
#3031
od grudnia 2003
istnieje,tylko "na żywca"musisz wklepać adres a nie klikać na link bo po kliknięciu w adresie pojawiają się np.% zamiast ,
Ciekawe, jak to wyjdzie w praktyce z tymi grzybami. Czy ktoś wie jaki to gatunek???... Określenie w tym artykule "...pewien gatunek grzyba." jakoś mi dziwnie się czyta.
Marku, dziekuję...
#1632
od kwietnia 2001
linki zawierające przecinek niestety nie zadziałają na tym forum
(pomijam juz fakt ze niezakodowany przecinek wg. standardow RFC jest nielegalny choć w praktyce gazeta pl i nie tylko niestety używany)
aby zadzialaly trzeba tekst linku skopiować i wkleić w pole adresu przeglądarki, enter
#1102
od maja 2006
Moze by poszukać takich drzew i grzybów pod nimi???
Wyszukałem tam coś takiego:
Współpracujący z nami zespół J. Nieswadby wynalazł takie egzemplarze kasztanowca, które na przełomie września i października miały tylko pojedyncze żery na zielonych liściach. Przypuszczalnie grzyby mikoryzowe bytujące na korzeniach tych drzew spowodowały takie modyfikacje w składzie soku komórkowego które zniechęciły tego motyla do żerowania. Zobaczymy w przyszłym roku na ile jest to prawda.
(wiadomość edytowana przez piotrekchacha 16.marca.2007)
No właśnie o tym fragmencie piszę, że jest enigmatyczny. Bo nie ma nic o tym, czy wyizolowano jakiś gatunek, czy porównano z ewentualnymi grzybami mikoryzowymi kasztanowców porażonych. I dlaczego sądzi się, że to ewentualne grzyby mikoryzowe powodują odporność i dlaczego w takim razie są tylko na małej części kasztanowców itd... itp... Same znaki zapytania po takiej informacji zostają. Pytań mnóstwo, a żadnej odpowiedzi.
Tak samo jak wiadomo już, że najbardziej porażany jest kasztanowiec biały (Aesculus hippocastranum), inne gatunki kasztanowców rosnące w Polsce są odporniejsze. Z jakiś powodów "szrotówki" ich nie lubią, ale chyba nie o grzyby tu chodzi.
Ale to są podejrzani dla kasztana jadalnego (Castanea sativa), a nie dla kasztanowca (Aesculus) :-(
W kwestii grzyby kontra szrotówek warto wiedzieć, że istnieje jeszcze mączniak - Erysiphe flexuosa, dawniej Uncinula flexuosa. Cały kasztanowiec wygląda biało i też nie smakuje gąsienicom motylka. Według fachowców z Lublina skoro jest w Szczecinie i Lublinie to znaczy, że w calej Polsce. Osobiscie znalazłem go tylko w Jaworznie, Chrzanowie i Trzebini.