Zaryzykuję, oznaczając tego gołąbka jako Russula chloroides var. trachyspora (=R. delica var. trachyspora).
Zastanawiałam się, czy w ogóle zamieszczać wyniki obserwacji, czy dać sobie czas na kolejne badania/ porównania, ale stwierdziłam, że jednak lepiej będzie zostawić ślad, później będzie jak znalazł do konfrontacji z innymi okazami.
Dlaczego var. trachyspora?
Ano m.in. dlatego, że klucze do niej prowadzą, najkrócej ujmując: po makro jak delica (rzadsze i szersze blaszki), a po micro (konkretnie chodzi o zarodniki) jak chloroides.
Dlatego u Romagnesi'ego jest to R. delica var., a Sarnari uznał, że kluczowe cechy (zarodniki, pokrój, siedlisko) odpowiadają chloroides.
W przypadku zarodników raczej nie ma wątpliwości, nawet kolce są zakrzywione, a do tego dość długie. Co do skórki, to jednak mam niedosyt w opisach cech micro, są mało jednoznaczne a różnice subtelne. Należałoby obejrzeć sporo okazów, aby wypracować opinię, dlatego BARDZO PROSZĘ O SUSZKI (W TYM I KOLEJNYCH SEZONACH) KAŻDEGO BIAŁEGO GOŁĄBKA JAKI SIĘ NAWINIE :)
Trzeba przyznać, że te gatunki (chloroides, delica) są w dalszym ciągu słabo rozpracowane i bardzo zmienne (zarówno makro jak i micro). Co ciekawe przypuszcza się, że to ten drugi jest znacznie rzadszy (ma większe wymagania siedliskowe/ wapieniolubny), a R. chloroides to raczej pospoliciak.
Jeszcze co do oznaczenia, oczywiście nie mam pewności, że to ta odmiana, okaz jest dość młody, więc trudno oceniać widoczne cechy jako miarodajne. W Russularum piszą, że u trachyspora krawędź kapelusza nie jest ostra, a wręcz tępo zakończona (Romagnesi ani Sarnari o tym nie wspominają). W przypadku delica/ chloroides (a właściwie wszystkich Lactarioides) bardzo istotne są cechy makro, warto liczyć blaszki, a nawet mierzyć ich szerokość, no i wąchać :)
(ale Sarnari twierdzi, że wygląd hymenoforu w tej grupie jest bardzo zmienny i liczba/ szerokość blaszek może wprowadzać w błąd) :D
Blaszka:
Skórka:
Zarodniki:
(8.8) 9.3 - 10.6 (11.3) × (7.5) 8 - 9 (9.5) µm
Q = (1.1) 1.13 - 1.2 ; N = 70
Me = 9.9 × 8.5 µm ; Qe = 1.2
Ornamentacja:
(1) 1.3 - 2 µm
N = 40
Me = 1.6 µm