• czarka szkarłatna?
#90
od września 2006
...albo austriacka. Do odróżnienia tylko pod mikroskopem.
#1079
od maja 2006
Michale
Czy możesz podać cechy jakie odróżniają te dwa gatunki od siebie??
#3973
od sierpnia 2002
#93
od września 2006
w zasadzie to [moderator] nie dysponuję mikroskopem:/ Ale austriacka rośnie raczej na terenach górskich, więc moja to pewnie szkarłatna ([moderator] w okolicach lublina)
#1080
od maja 2006
Dziękuję Piotrze
Jakubie na podstawie obrzeży apotecji może to być S. coccinea.
W ten weckeend mam plan by w Beskidzie Małym pochodzić w poszukiwaniu grzybów z tego rodzaju i oczywiście sprawdzić je dokładnie pod względem cech micro.
(wiadomość edytowana przez piotrekchacha 08.marca.2007)
Nie da rady Panowie. Tylko mikroskop w przypadku czarek. Jeśli las olchowo-wierzbowy - bardziej prawdopodobna austriacka, która jest i powszechniejsza i wbrew pozorom jest spotykana od Bałtyku po Tatry.
Hm... czyli, że nie do końca poprawne jest to co sugerują na stronce podanej przez Piotra?
Ten brzeg? Poprawne, tylko nie jest to jednak cecha na której można wyłącznie polegać - bo zauważ, że ten brzeg jest dość zróżnicowany nawet na podanej stronie i zdjęciach. Trzeba sprawdzić zarodniki i włoski.
#94
od września 2006
hmm... kiedy robiłem zdjęcia miałem przy sobie jakiś nieaktualny atlas, bo nie było info o ochronie tej czarki, z tąd moje nielegalne zdjęcia przekroju..
#1082
od maja 2006
Czy notowana jest u nas S. jurana?
I jakie różnice są we włoskach? Długość?
(wiadomość edytowana przez piotrekchacha 08.marca.2007)
Fakt, są chronione od niedawna.
Piotr, o S. jurana mam tylko informację ustną z krakowskiego zielnika, że jedna tam zalegająca jest podejrzana o bycie S. jurana. Podejrzanie wysunął ponoć Baral.
#1083
od maja 2006
Dziękuję Anno
Jeszcze jedno: poprawnie jest Sarcoscypha czy Sacroscypha? Intuicja mówi mi że to pierwsze, ale obie nazwy juz spotkałem.
(wiadomość edytowana przez piotrekchacha 08.marca.2007)
:-)
S. jurana jest ściśle związana z lipą. Cechy różnicujące są - jak w przypadku chyba pozostałych czarek - enigmatyczne. Na zalinkowanej przez Piotra stronie jest klucz z opisem cech i tabelka z zarodnikami. Główne cechy według tego opisu (bo nie miałam okazji oglądać tego gatunku) to:
- duże krople tłuszczu w ŻYWYCH zarodnikach,
- brak konidiów w apotecjach
- osłonka śluzowata otaczająca całe zarodniki