Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Czy to boczniak ostrygowaty?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 marzec «

#85
od stycznia 2007

Witam!
Jestem tu po raz pierwszy.
Moja znajomość grzybów ogranicza się jedynie do -jadalnych i to nie wszystkich. Od pewnego czasu zainteresowały mnie i inne - z ogromnej różnorodności tych organizmów. Mam kilkanaście zdjęć różnych grzybów, których nazwy są mi obce.
Zaczynam od grzyba rosnącego w zwartym skupisku na drzewie. Wydaje mi sie, że jest to boczniak ostrygowaty, ale nie jestem pewien.
Proszę o rozpoznanie.

#1691
od listopada 2005

2007.03.08 10:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Do garnka z nim i smacznego. Wygląda bardzo świezo...kiedy to focileś???
i

#1078
od maja 2006

Witaj Krzysztofie
Jak już Marek potwierdził, to jest boczniak ostrygowaty. Czasem bywa mniej niebieski jak ten którego fotografowałeś, ale ten jest typowy.

PS. absolwent SGGW, a konkretnie? Leśnik?

#93
od stycznia 2007

Dziękuję Wam za pomoc w rozpoznaniu tego grzyba.
A miałbym pół kosza grzybów jadalnych i to dokładnie 30 listopada ubiegłego roku ( informacja z pliku zdjęciowego), ale nie byłem pewien, że to boczniak ostrygowaty, bo go przedtem nigdy nie widziałem w naturze, lecz tylko w sklepie i atlasie.

#1700
od listopada 2005

2007.03.09 00:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Krzysztof...jeszcze boczniaki się pokazują...tak jest przynajmniej w moich okolicach, gdzie całe miasto i okolice obsadzone jest topolami, bo głównie na nich występuje, ale nie tylko. Jak masz możliwość to spróbuj jeszcze poszukać. Takie boczniaki to naprawdę rarytas na talerzu.

#105
od stycznia 2007

Te boczniaki rosły chyba na brzozie ( sprawdzę, bo tam bywam nieraz). Dlatego o tej porze rosły, bo były jeszcze temperatury dodatnie. Może i w tym roku tam wyrosną.
Jeszcze nie jadłem tych grzybów. Chyba będę je jadł sam, bo domownicy nawet nie jedzą czernidłaka kołpakowatego, kiedy ja go jem od kilkunastu lat; nawet go marynuję; oglądałem również uprawę tego czernidłaka w telewizji.
A nie tak dawno w przychodni zdrowia na planszy widziałem tego czernidłaka po stronie grzybów trujących. Sic!!!
Dodam jeszcze, że bardzo smaczna jest z niego zupa grzybowa - smaczniejsza niż z pieczarek i myślę, że i z tego boczniaka również.

(wiadomość edytowana przez Zwieros 09.marca.2007)

#1702
od listopada 2005

2007.03.09 11:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Tak...mozliwe że rosły na brzozie. Byłem zaskoczony, gdu zobaczyłem go na kasztanowcu.
https://www.bio-forum.pl/messages/33/68166.html
Okazuje się, że że dobrze się czuje na wielu liściastych. Po degustacji boczniaka, domownicy będą ci się przyglądali jaka będzie reakcja. Myślę, że następnym razem też spróbują.
i

#3019
od grudnia 2003

Zwieros witamy w klubie amatorów,smakoszy kołpaków :-)))
Najlepsze grzyby!!!
No może przesadziłem trochę,ale tylko trochę:-))))

#108
od stycznia 2007

Marku, że ten boczniak rośnie na kasztanowcu, to rzeczywiście dziwne, bo tego - wydaje mi się - nie podają autorzy atlasów grzybów.
Jeśli chodzi o czernidłaki, to ja nieraz je jadłem w różnej postaci ( smażone, jako sos, w zupie) i domowników nie przekonałem. Jeśli - rzeczywiście - ten boczniak jest przepyszny, to to mi się uda.
Serdecznie dziękuję za cenne informacje.

Mirku, u nas, potocznie, kołpakiem nazywają płachetkę kołpakowatą. Ja ją również lubię zbierać i jeść.
Ja mam tych czernidlaków zawsze do syta. Mam takie miejsce położone na glebie gliniastej, gdzie co roku ich wyrasta mnóstwo do pierwszych większych chłodów. Zbieram te najmłodsze, mocno zagłębione w ziemi,i starsze ale białe, choć wcześniej jadłem również i te, które zaczynały ciemnieć.
Dodam jeszcze, że u nas nikogo nie spotkałem, kto je te grzyby; każdy patrzył na nie z niechęcią zaliczając je do "psich grzybów" i sprawdzali czy po nich żyję. :-))) Ale, w pracy, lilka lat temu, dwie osoby przekonałem i je zrywają ( "zbierają").
Ale cieszy mnie najbardziej to że, dzięki boczniakom, czas grzybobrania wydłuży mi się i to bardzo.
Tylko nie wiem, czy na drugi rok w tym samym miejscu będą.
Może ten gatunek da się rozmnożyć, "wszczepiając" i w inne ( kolejne) drzewa? :-)))
i

#3021
od grudnia 2003

U nas płachetka kołpakowata to "niemka" - b.dobry grzybek.W zeszłym roku we wrześniu płachetek było więcej niż drzew i krzewów w całym lesie.Cz.kołpakowate to 'psiury,psiaki' itp...konkurencji praktycznie nie ma :-)))
bo nikt nie zbiera...
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 marzec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji