• drobny gołąbek (Russula cf. amethystina)
#1177
od marca 2010
Dziś. Las mieszany, przewaga jodły. W okolicy jeszcze dąb, buk i jakiś mały świerczek. Kapelusz 3 cm, trzon lekko maczugowaty, podzielony na komory, na przekroju niezmienny. Kolory dość prawdziwie oddane. Blaszki żółtawe, przyrośnięte, niektóre lekko zbiegające na trzon. Wysyp się robi. Smak łagodny, ale wyraźnie orzechowy, przyjemny. Zapachu nie wyczułam. Skórka, jak widać, łatwo zlazła cała. Nawet mi się nie chce zgadywać, bo jak do nich zajrzałam, to mi się zaczęło mienić w oczach. :-(
Nie pamiętam, chyba nie, ale sprawdzę dziś dla pewności, OK?
OK. Dzięki :-) Zdjęcia, jak zwykle, gienialne :-)
#4277
od lipca 2005
Ten gatunek wydaje mi się bardzo podobny do "mojego" omówionego w wątku
https://www.bio-forum.pl/messages/33/902137.html. On jeszcze nie dotarł do Ciebie Alu ale niebawem go wyślę i będzie można porównać. Siedlisko +/- podobne, choć u Beatki jodła, a u mnie sosna, to jednak obydwa iglaste;-)
Odcienie barw kapelusza się różnią ale po zdjęciach widać, że zdjęcia robione były w innych warunkach i innym sprzętem. U obu odnotowałyśmy żółtawe blaszki i maczugowaty trzon z komorami. Trochę inaczej nam smakowały, jednak nie próbowałyśmy swoich gołąbków nawzajem i nie ma pewności co dla kogo jest łagodne lub lekko piekące;)
Czy podobny to kwestia raczej też sporna?
- mi od razu rzuca sie w oczy całkowicie odmienny brzeg kapelusza. U Beatki mocno karbowany a Twój? ... sama oceń.
#4278
od lipca 2005
A nie sadzisz Mirku, że to może być efekt różnych warunków? Mój był zbierany w czasie deszczu więc skórka mogła spęcznieć...
A zmienne sa jak cholercia, dlatego z reguły nic nie typuję ... niech mikroskop rozstrzygnie:-))
Dobrze, że Alę mamy:-)
Chyba dałam ciała, a ten gołąbek to R. amethystina. I zupełnie nie wiem, czemu w notatkach wykluczyłam Amethystinae? Idzie do badań więc mam nadzieję, że odpowiedź kiedyś uzyskamy.
Pawlikowice, pow. pabianicki, woj. łódzkie. DD-85.