Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Koprofilne "fioletowo-blaszkowce".
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 18 września 2015) «
GREJ268308

#362
od czerwca 2014

08.09.2015, kilkuletni obornik koński na płycie obornikowej, kilka owocników. Kapelusz do 3cm/średnicy. Trzon do 3,5 cm. Bezwonne. Zupełnie nie mam na nie pomysłu. Ze względu na pewne zróżnicowanie cech zastanawiałem się nawet, czy nie są to 2 gatunki (rosły razem co kilka centymetrów). Lakówka, (ale kapelusze z wyraźnym garbkiem?), gąsówka (nie ten kolor wysypu)? Wysyp nieudany lub biały ;-). No i substrat dziwny? Proszę zatem o pomoc :-).

#9399
od maja 2009

2015.09.09 18:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
W swoich domniemaniach byłeś bardzo blisko:-)
- ale też nie wiem czy to jeden gatunek??
Ten bardziej liliowy to raczej Lepista sordida ale tu widzę jakieś owocniki odbarwione i nie wiem czy to zmienność gatunkowa, przekłamanie aparatu, odbarwienia spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi czy tez inny gatunek?

#365
od czerwca 2014

Chyba to jeden gatunek i chyba to ten, o którym piszesz. Widziałem oczywiście wcześniej te Twoje z Grej-a, choć zmylił mnie kolor wysypu. U mnie wyszedł słabo i jest b.jasno kremowy (niemal biały). Różnorodność kolorów blaszek (jasno różowofioletowa do brudnobeżowej) i powierzchni kapelusza widzę, że raczej mieści się w opisach gatunku. Ten bardziej fioletowy rósł nieco niżej, w miejscu bardziej zacienionym (pod pokrzywą). No i substrat też pasuje. Chociaż wątpliwości nadal mam :-).
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 18 września 2015) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji