Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Bardzo interesujący z pastwiska. Gloiocephala caricis?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 02 września 2015) «
GREJ338448

#307
od czerwca 2014

17.08.2015, zacieniony skraj pastwiska (przy północnej ścianie lasu), na resztkach traw, może i innych roślin zielnych. Dwie grupki po kilka, kilkanaście owocników. Te bardzo małe (średnica max. 3,5 mm), krótki zakrzywiony trzon (raczej nie centralny), białe, bardzo filigranowe (konsystencja Calyptelli). Hymenofor "twardzioszko-podobny". Szukałem pośród różnych Hemimycena, Campanella caesia itp. Jednak najbardziej przypomina mi Gloiocephala caricis (caricioides?), jest tylko jeden mankament - nie spotkałem w pobliżu żadnej turzycy :-(. Tak, czy owak aż proszą się pod mikroskop :-).

#4009
od września 2005

poproszę

#8079
od września 2005

Entoloma albodomentosum

#3463
od czerwca 2014

Błażeju, nie negując oczywiście Twojego oznaczenia zastanawiam się czy jest ono na pewno poprawne. Praktycznie w tym samym miejscu znalazłem po dwóch latach grzybki, które wydają się (po makro) być tym samym gatunkiem. Problem w tym, że ta druga kolekcja ma liczne sprzążki w tramie - co dla E. albotomentosum jest chyba niedopuszczalne?
https://www.bio-forum.pl/messages/33/936091.html

#8718
od września 2005

A neguj, neguj. Ja się w żaden sposób nie czuję dotknięty:D
Widzisz, to mamy ciekawy "casus", bo na pewno na tę cechę zwróciłem uwagę (raczej na podstawki, niż na tramę, ale skórkę też badałem, by mi się chyba rzuciły w oczy...).
Swego czasu Marek Halama podawał ten gatunek z PL, podał że sprzążek nie ma, są fotki w pracy. Znając dokładność Marka, raczej błędu nie popełnił. A bracia Czesi w jego materiale sprzążki znaleźli, liczne...
Sprawdzę tę kolekcję raz jeszcze.

#3465
od czerwca 2014

Dziękuję. :D Niby się nie czujesz dotknięty, a te obelgi pod moim adresem co sobie w myślach wypowiedziałeś - dotarły do mnie z prędkością światła. ;-) :D
Jeśli ta kolekcja jest tak fatalna, jak zdjęcia powyżej - to szczerze współczuję.
W razie czego zbierałem jeszcze w kolejnych latach z tego pastwiska bardzo podobne. W tym roku znalazłem także z odległości 20 metrów od pierwszej kolekcji, ale już w lesie na zmurszałym drewnie (może te będą z "innej parafii"?).
Abstrahując od tych sprzążek, moje wątpliwości budzi także wielkość (a właściwie małość) tych owocników. Tak sobie wyobrażam, że chociaż część z nich powinna być nieco większa?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 02 września 2015) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji