Nie wiem jak długo może żyć świerk (Picea excelsa), ale ten egzemplarz mógł mieć ze 100 lat i 40 metrów wysokości. Trafiłem na niego buszując po Lasach Oliwskich pod koniec sierpnia 2004. Musiał przewrócić się niedawno, najdalej przed rokiem, może dwoma.
Na sterczącej części pękniętego pnia, na wysokości 2,5-3 metrów, w dachówkowatych skupieniach wyrastały owocniki. Kapelusze najokazalszych egzemplarzy miały (!) 40-50 cm średnicy.
Górna strona kapelusza była niewyraźnie koncentrycznie pręgowana, szczeciniasta, owłosiona, filcowata (i łysiejąca) jaśniejsza na brzegu, który był podwinięty i lekko pofalowany.
Niestety wszystkie owocniki były stare i wyschniete.
Pory dość drobne, 2-3 na 1 mm, okrągłe, kanciaste, wydłużowne, a nawet nieco labiryntowate. Drobniejsze bliżej brzegu, w kierunku nasady coraz większe.
Rurki dość krótkie (+- 0,5 cm), w jednej warstwie. Zapach i smak miąższu niczym nie wyróżniał się, ale jak już napisałem owocniki były stare i wyschnięte. Suche kapelusze były bardzo lekkie. Suchy miaższ korkowaty i włóknisty, łatwo kruszący się. Kolory jak na zdjęciach.
Pod mikroskop jeszcze nie trafił, ale jest dla mnie oczywiste, że to jakiś włóknouszek (Inonotus). Jednak inni przedstawiciele tego rodzaju wyrastają na drzewach liściastych i drewnie liściastym. Na iglastych rzadko, ale w opracowaniu które mam (III tom Flory Polski - Grzyby) nie ma opisanego gatunku, który mógłby wyrastać na iglastych. Najbardziej po opisie pasowł mi Inonotus cuticularis (w. skórzasty) rosnący na liściastych.
Może ktoś dysponuje nowszym i szerszym opracowaniem rodzaju i pomoże... a może to wcale nie jest włóknouszek?