#545
od lipca 2002
Najpewniej dacrymyces sp. Choć mogłaby też być ditiola peziziformis. Przy takich żelkach to tylko mikroskop da pewność oznaczenia
A co mam zrobić z tym grzybkiem pod mikroskopem? Mam go rozgnieść i cobaczyć jak wygląda? Nie wiem czy będę w stanie zrobić zdjęcie na moim raczej zabawkowym mikroskopie. Zobaczę co da się zrobić.
#546
od lipca 2002
Wejdż w dział Mykologia.Warsztat. Tam znajdziesz wszystko co trzeba o mikroskopowaniu. Musisz już zacząć powoli uważać. Grzyby w tej postaci to nałóg gorszy niż wódka. A Ty masz zdaje się spore predyspozycje do uzależnienia:-)))
Problem w tym, zże nie mam jakiegoś super mikroskopu. :/ A czy gdzies znajde jakieś wzroty dotyczące struktury plechy tych grzybów? Bo mam próbkę u siebie, na razie trzymam ją w lodówce... Mogę mieć dostęp do na prawdę dobrego mikroskopu, ale musze wcześniej wiedzieć czego szukać. Jakiejś cechy charakterystycznej dla danego gatunku.
Nie ma chyba takiej cechy, którą mógłbyś jednoznacznie za pierwszym razem przesądzić o gatunku, bez wprawy w mikroskopowaniu i umiejętności rozróżniania tego, co widzisz. Sugerowana przez Tomka Ditiola peziziformis ma duże i grube zarodniki. Pomiar i wygląd zarodników dałby odpowiedź czy może to być ona.