Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Elaphomyces sp. - być może tylko granulatus
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Grzyby podziemne - Ipogeus fungi « Grzyby workowcowe (Ascomycetes) «
i

#537
od lipca 2002

Na zboczu jeleniaków nastroszonych z wczesniejszego wątku znalazłem też inny gatunek elaphomyces. W ogóle zadziałały tu siły wyższe:-)) Wybierałem spod mchu co ładniejsze okazy Elaphomyces muricatus do zdjęć i nagle przy którymś z kolei nie wiedzieć czemu, pod wpływem niezrozumiałego impulsu wyjąłem nóż i go przeciąłem. I okazało się że to z całą pewnością nie jest E.muricatus. Potem znalazłem jeszcze jednego takiego samego i na tym koniec. Cała reszta już po sprawdzeniu w domu okazała się E.muricatus. Jeleniaki niestety nie były w pełni dojrzałe i ich oznaczenie stanęło pod wielkim znakiem zapytania. Pozostaje mi wrócić na to stanowisko i doszukać dojrzały owocnik.
Jeleniaki mają wiele cech pospolitego E.granulatus ale mają też cechy które od E.granulatus różnią go zdecydowanie. Wielkość owocników absolutnie nie pasuje mi do jeleniaka sarniego - wszystkie które do tej pory znalazłem (przynajmniej kilkaset owocników) były na tym etapie wzrostu znacznie większe niż dwa niezidentyfikowane. Różnią się też brodawkami i odrobinę urzeźbieniem zarodników natomiast zdecydowanie wielkości zarodników. Niezidentyfikowane mają zarodniki o wiele mniejsze.

Niezidentyfikowane elaphomyces sp.





Porównawczo elaphomyces granulatus na podobnym etapie wzrostu:



Porównanie powierzchni owocników na podobnym etapie wzrostu:



Elaphomyces sp.



Elaphomyces granulatus

I jeszcze porównanie zarodników w owocnikach na podobnym etapie wzrostu:



Elaphomyces sp.------- Elaphomyces granulatus

Albo jest to inny gatunek, albo różnice są kolejnym dowodem na niesamowitą zmienność jeleniaka sarniego:-))

#4909
od maja 2003

2007.02.26 07:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Te z jaśniejszą glebą wyglądają na młode E. granulatus (jasna gleba, zarodniki w większości młode). Przy zdjęciu zarodników - te niższe są z tego z jasną glebą?

#572
od lipca 2002

Tak, niższe są z jeleniaka niezidentyfikowanego, z jasną glebą.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Grzyby podziemne - Ipogeus fungi « Grzyby workowcowe (Ascomycetes) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji