Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział gdzie w Polsce jest centrum wystepowania podziemniczków to oznajmiam - w SDiemianowicach Ślaskich:-)))
Tajga wytropiła kolejne stanowisko podziemnych grzybków - okazało się że to kolejny Hymenogaster sp. Las ten sam w którym znalazłem Hymenogaster tener, choć stanowisko oddalone o około 2 km. Pytanie które mnie dręczoło od wykopania pierwszego owocnika łatwo odgadnąć:-)) inny czy ten sam gatunek?
Po sfotografowaniu i zmikroskopowaniu wychodzi mi jak byk, że albo jest to H.olivaceus, albo nopwy dla Polski H.citrinus. Tylko te dwa gatunki mają tak duże zarodniki.
Na H.citrinus wskazuje żółtawo-białe hymenium (w h.olivaceus - oliwkowobrązowe)oraz wielkość kształt i wypełnienie zarodników:
Zarodniki brązowożółte wrzecionowate mniej lub więcej wydłużone, z bardzo wyraźnymi wyrostkami w kształcie szczypiec (2,5-4,5 mq) na końcu. Wypełnione wieloma małymi kroplami tłuszczu, rzadko kilkoma większymi. Powierzchnia zarodników prawie gładka, bez inkrustacji tworzącej jakikolwiek wzór - występują jedynie pojedyncze wyrostki oraz "garbki"
Zakres długości (20,0) 20,7 - 31,8 (33,4) mq średnio 27,0 mq
Zakres szerokości (8,6) 9,2 - 15,1 (17,7) średnio 14,9 mq
Q - 2,58 (3,7-2,9-3,0-3,6-2,4-1,6-1,6-2,3-2,7-1,9)
Różnią się od H.olivaceus:
wielkością - są nieco większe i maja inne Q
urzeźbieniem - nie mają wyraźnej siateczki na powierzchni
wypełnieniem - wiele małych kropelek zamiast jednej dużej
Czy powyższe obserwacje pozwalają ostatecznie uznać że grzybek to nowy dla Polski Hymenogaster citrinus??
https://www.bio-forum.pl/messages/33/73169.html