Powinienem zamieć na bezwarunkowe nie w opisach bo jak widać jest to mylące. Seria ostatnich zdjęć na stronie włóknouszka to narośla "wybujałościowe", pokryte masą rozrośniętych szczotkowato krótkich pędów i wybujałych jakby pączków śpiących.
Narośl "włóknouszkowa" jest zbudowana z tkanek grzyba - tak jak ostatnie dwie fotografie (bez przekroju i z przekrojem) Marka K. Narośle powstałe z wybujałych tkanek drzewa (drewna, łyka, kory) mają inne przyczyny i to są wszystkie wcześniejsze fotografie narośli na tej stronie. Łatwo się przekonać, z czego jest zbudowana narośl, wycianając (głęboko) kawałek twardym nożem, drewna tym sposobem nie wytniemy. Powierzchnia narośla włóknouszkowatego przypomina bryłę koksu - jest podobnie grubo kanciasto spękana, jak wypływająca i krzepnąca lawa, i jest podobnie czarna. W czasie wzrostu narośla, przez pewien czas widać tu i ówdzie w spękaniach żółto-rdzawą, typowej barwy dla włóknouszków, grzybnię, potem tkanki ciemnieją a powierzchnia narośla czernieje.
Czasami zdarzają się narośla niemal do złudzenia, grubym spękaniem i barwą, przypominające włóknouszkowe. Jednak "próba nożem" jest pewna - pod spodem drewno. Mam takie jedno w parku obok, wybrałem się ze sprzętem fotograficznym radosny, że mam jeszcze jedno stanowisko, a tu - drewno :).
(wiadomość edytowana przez marek 08.Lutego.2005)