Marku, na tym ostatnim zdjęciu niewiele widzę, chyba przekolorowałeś...
Tak właśnie wygląda zbliżenia na maxa. To są subminiaturowe grudki w takim właśnie kolorze. Pień był dobrze oświetlony. Balans bieli kilkakrotnie ustawiałem, by kolor oddać jak najwierniej. Jeszcze większe zbliżenie spowodowałoby całkowite zdeformowanie tego co chciałem pokazać. Ten fragment to zaledwie 1,5cm powierzchni rzeczywistej robiony w trybie Super Macro z odleglości 1 cm. Chyba trzeba będzie wyciąć skrawek kory i pod mikroskop, jeśli znajdzie to szersze zainteresowanie.
W każdym razie dzięki, że tu zajrzałeś. Hej!...
Mam w swojej okolicy topolę lub wierzbę bardzo podobnie wyglądającą. Metrowa mniej więcej smuga w dolnej partii pnia, w takim właśnie rdzawo - czerwonawym kolorze. Też się zastanawiałem cóż to jest. Zdjęcia niestety nie posiadam.
a to nie są jakieś nakorowe glony - kiedyś już coś takiego było na forum
Spotykałem już wcześniej tak "pomalowane" drzewa. Jak czas pozwoli to zrobię krótki wypad żeby zrobić fotki z innych drzew, których w okolicy naliczyłem kilkanaście, z tym że barwa nie była tak jaskrawa. Póki co, szukam jakiegoś punktu odniesienia żeby się dowiedzieć co to takiego.
Piszesz Marku, że glony???...z pewnością tak. Wszystkie spotkane drzewa z tym nalotem rosły w bezpośrednim sąsiedztwie z wodą (Pilica i bagna nadpiliczne) - zadziwienie moje bierze sie stąd, że w tym roku poraz pierwszy to zauważyłem, a drzewa te znam od wielu lat.
Więc tak wygląda Trentepohlia aurea...
Dzieki Mirki2...Już podpisuję zdjęcia i umieszczam w swoim albumie.
tak, widziałem to masowo na plantacji topoli w dolinie Odry-Oławy
Czesc,
jest krasnorosty!
Porphyridium purpureum(Bory) Ross 1965
Pozdrawiam,
Andreas