tak! to JEST typowe ucho bzowe:) - rosnące na bzie
A czy są jakieś podobne gatunki do ucha i jak można je odróżnić???
Witaj i gratuluję znaleziska. W pewnych warunkach nieco podobny jest uszak skórnikowaty (Auricularia mesenterica), rzadziej spotykany i występujący na różnych gatunkach drzew liściastych (szczególnie klon - Acer).Znaleziony przez Ciebie rosnie najczęściej na lilaku pospolitym i jesionie klonolistnym.
Mam jeszcze pytanko: Co można przyżądzić z ucha bzowego? Zamieściłem takie pytanie w "Kuchni" i bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!
Pytanie do Marka Ciszewskiego - chodzi o uszy z Twojego zdjęcia. Te uszka o szaroczarnym kolorze to chyba starsze owocniki, a młodsze to rudobrązowe i bardziej przeźroczyste. Czy te starsze tracą walory kulinarne i czy ich zjedzenie jest całkiem bezpieczne? Znalazłem niedawno wiele stanowisk, tylko uznałem, że się
spóźniłem i nie zebrałem. Były właśnie takie poszarzałe i podsuszone, niektóre już całkiem czarne. Przeźroczystobrązowe były tylko malutkie owocniki.
Krzysztof...te na moim zdjęciu zebrane zostały z jednego pnia - bardzo duże i zwarte skupisko kilkudziesieciu sztuk. Spośród nich wybrałem te najbardziej mięsiste i takie są na zdjęciu - wszystkie zdatne do konsumpcji. Te kolory, to chyba gra świateł, bo zdjęcie robione było w domu przy oknie. Zebrane były o 7-mej rano przy temp. -4st. Dlatego są takie. Zdarzało mi się zbierać w zimie prosto z drzewa, kiedy wyglądały jak kawałki tektury. Jednak namoczone w wodzie nabierają jędrności i można je spożywać. Musisz jednak nauczyć sie rozróżniać, czy grzyb jest podsuszony, czy już po wysiewie zarodników. Taki wygląda jak pokryty szarym nalotem - z takiego nic dobrego nie ma.
Witam! Dzisiaj za pół godziny idę nazbierać tych uszu i czy mogę je ususzyć, albo coś innego z nimi zrobić?
ususzyć , zamarynować, zjeść na obiad :-)