Właściwa dokumentacja stanowiska (w odsyłaczach są podane szczegółowe instrukcje)
1. W przypadku gatunków nie objętych ochroną ścisłą stanowisko
musi być udokumentowane zielnikowo
(patrz wyjątek - pkt. 1.1.). Należy
zebrać i zasuszyć owocniki grzyba i zachować w prywatnym zielniku (dostępnym dla badań mykologicznych nad danym gatunkiem) lub przesłać do kustosza bazy.
Suche owocniki z rodzajów Coprinus s.l. (czyli Coprinus s. str., Coprinopsis, Coprinellus, Parasola), Lepiota, Macrolepiota, Cystolepiota, Melanophyllum, Leucocoprinus, Leucoagaricus, Ramariopsis, Clavaria, Clavulinopsis prosze przesyłać do
Błażeja Gierczyka. Pozostałe do
Anny Kujawy.
Jesli to możliwe, to należy zebrać i zasuszyć kilka owocników danego gatunku, najlepiej w różnych stadiach rozwojowych. 1.1. W wyjątkowych przypadkach są akceptowane zgłoszenia nie udokumentowane eksykatem lecz jednocześnie nie budzące wątpliwości co do gatunku, na podstawie fotografii i opisu. Takie zgłoszenia mają
mniejszą wartość naukową.
2. Wysoce pożądane jest
zrobienie czytelnych zdjęć owocników w różnych stadiach rozwojowych. Zdjęcia wykonuje się w różnych skalach - widok ogólny i w powiększeniu detale (także trzon, spód kapelusza, przekrój). Rodzajem fotografii jest wykonanie skanu zabranych owocników. Grzybów chronionych nie wolno zbierać dlatego wykonujemy fotografie (nie skany!) na tyle czytelne aby były widoczne cechy diagnostyczne danego gatunku.
3.
Konieczne jest zanotowanie cech swieżych owocników - przynajmniej tych, które nie będą
wyraźnie czytelne w dokumentacji fotograficznej. Należy pamiętać, że każda informacja może być cenna. Podczas notowania zwykle nie wiemy, które cechy będą ważne przy oznaczaniu, dlatego lepiej zanotować więcej niż się ograniczać.
Pomocny
szablon opisu do pobrania (jeśli go udoskonalisz prześlij na e-mail kustoszowi).
4. Należy jak najściślej opisać lokalizację stanowiska wg schematu: województwo, gmina, najbliższa miejscowość, odległość stanowiska od tej miejscowości w km i kierunek położenia stanowiska w stosunku do miejscowości.
Precyzyjna lokalizacja (umożliwiająca odszukanie stanowiska) powinna być w dokumentacji papierowej.
Zobacz też dyskusję na temat
obaw przed podawaniem zbyt precyzyjnej lokalizacji ("bo zadepczą").
5. Zgłoszenie gatunku należy
przesłać na forum i poczekac na akceptację zgłoszenia ze strony kustosza bazy.