Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Brązowy placek, jakby ktoś farbę na drzewo wylał
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 styczeń «

#1
od stycznia 2007

Takie było pierwsze wrażenie wizualne - ktoś wylał farbę olejną na drzewo. Przyjrzenie się z bliska pokazuje jednak fakturę raczej pochodzenia biologicznego. Mówię o pierwszych myślach ponieważ zrobiłem widoczny na jednym ze zdjęć "wrąb" i wiem już, że jest to coś żywego (albo było). Wrażenie, że to farba wzmagają "zalane" częściowo lub całkowicie porosty. Znalazłem to w dwóch miejscach. Jedno w Puszczy Knyszyńskiej. Drugie w bliższych okolicach Białegostoku. Obydwa na pniu drzewa. Teraz wiem, że powinienem zainteresować się jakie porastały drzewa, ale zawsze mogę wybrać się tam jeszcze raz gdyby miało to istotne znaczenie.
Część zdjęć robiona była z lampą i stąd bardziej pomarańczowe odcienie. To coś było brązowe. Całkowita długość największego "placka" to ok. 40 cm.
Coś z lekka podobnego jest na: https://www.bio-forum.pl/messages/33/69846.html
Podobnego ale jednak różnego. Moje wygląda na bardziej ścisłe i płaskie.

Obraz1
Obraz2
Obraz3
Obraz4
Obraz5

#227
od września 2006

2007.01.01 18:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Nie sposób powiedzieć dokładnie co to jest. Moim zdaniem drzewo na którym to coś wyrosło to dąb szypułkowy. Grzyba należałoby poszukiwać w rodzinie Hymenochaetaceae w rodzaju Inonotus lub Phellinus. W drugim przypadku mógłaby to być forma resupinatowata gatunku Phellinus robustus. Bez mikroskopu nie do ugryzienia.

#2
od stycznia 2007

Ufff. Przynajmniej mogę spokojnie spać, że to grzyb a nie przybysz z kosmosu.
Porównując fakturę powierzchni ze zdjęciami w atlasie grzybów największe podobieństwo jest do Phellinus punctatus. Jeżeli różne formy grzyba zachowują takie same faktury porów to Phellinus robustus ma zbyt duże otwory (które się pewnie jakoś fachowo nazywają). Bazuję wyłącznie na zdjęciach z atlasu grzybów.
Dziękuję jednocześnie za wypowiedzenie zwrotu "forma resupinatowata". Skłoniło mnie to do poszukiwań co owe słowa znaczą :) Nie miałem pojęcia, że grzyby też mogą występować w różnych formach.
Proponuję w tym miejscu wydać Dekret, żeby wszystkie stowrzenia miały jedną, jednoznacznie identyfikowalną formę, bo tylko kłopoty są przez tą wielotwarzowość.
i

#874
od kwietnia 2006

2007.01.01 22:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Zychla (konik)
Dekret wydać możemy, ale czy się stworzenia zastosują...? J
Witamy na forum
i

#1736
od kwietnia 2004

Moim zdaniem w grę wchodzą tylko dwa gatunki.
Pierwszy to Phellinus ferruginosus - czyreń rdzawy i do tego gatunku bardziej się skłaniam oraz drugi to Phellinus contiguus - czyreń gąbczasty.
i

#1527
od kwietnia 2001

2007.01.01 23:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Najpewniej Ph. punctatus, bo wygląda że b. drobne pory, w wydłubanym otworku widać że miąższu toto nie ma zbyt wiele, barwa też pasuje.
Pewność oczywiście tylko po mikrocechach.

#1737
od kwietnia 2004

Owszem, też wchodzi w zakres rozważań. :)

#3
od stycznia 2007

Z powyższych propozycji wciąż najbardziej podobne jest Phellinus punctatus. Chyba, że ktoś widział, żeby pozostałe gatunki tworzyły rurki (właściwie myślę o otworach) zorientowanych grawitacyjnie a nie prostopadle do podłoża.
Dziękuję za formalne przywitanie. Forum odwiedzam od jakiegoś czasu, ale głowy nie mam do tych nazw więc pewnie zrezygnuję z prób oznaczania poszukując jedynie wiedzy tematycznej.
Przy okazji - jest może jakiś link, jakaś strona, jakieś tajne hasło, które pozwoli poznać stałych bywalców forum (czyt. fachowców)? Żeby nie było, że wyskakuję poza temat - interesuje mnie, czy nie są to stare grzyby (bez obrazy, śmieję się teraz także sam z siebie).
i

#886
od kwietnia 2006

2007.01.02 22:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Zychla (konik)
Jasne, że nie są stare grzyby!! :) Na stronie jesteś, a więcej informacji o każdym znajdziesz klikając w zainteresowanego nazwisko przy jego poście. Czasem niektórzy ujawnią swoją twarz na zdjęciu, ale jakoś nieczęsto :) O tajnym haśle nic mi nie wiadomo, ale byc może... :) Pozdrawiam!

#1435
od listopada 2005

2007.01.02 23:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Jeśli chcemy wyskoczyć poza oficjalne tematy, to przecież mamy "Rozmówki towarzyskie" - tam więcej twarzy się ujawnia. Nikt, poza zarejestrowanymi tam nie wejdzie.
Ponieważ nawiązałeś swoje znalezisko do mojego wątku i chcesz nas poznać "twarzowo", zajrzyj do tych "rozmówek", a zobaczysz autora tego wątku
https://www.bio-forum.pl/messages/33/69846.html
i

#991
od maja 2006

To naktórej grzyb ów się rozpostarł to jakaś wierzba.
Przynajmniej moim zdaniem. Wiem, ze jakaś Daedalea na tym drzewie rośnie,
ale to chyba nie reguła.

#4
od stycznia 2007

Wierzba? Głowy nie dam, ale myślę, że... sprawdzę. Może w niedzielę zrobię sobie wycieczkę. Dziękuję za wszelkie informacje (wszelkie!). Jeszcze parę dni zaglądania i powtarzania i może zdołam zapamiętać pierwszy człon nazwy Phellinus punctatus. Drugi już pamiętam.

#9
od stycznia 2007

Wybrałem się na wycieczkę, ale nie doszedłem w tamto miejsce bo wcześniej spotkałem na dwóch drzewach tego samego grzyba. Oto liście tych drzew:
liscie
Nie znalazłem nic pewnego na ich temat.
Na jednym z drzew grzyb był podłożem dla czegoś jeszcze.
cos1
cos2

#993
od maja 2006

Wierzba iwa - Salix caprea

#234
od września 2006

2007.01.07 23:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Cieszę się, że przynajmniej za pierwszym razem trafiłem w rodzinę grzybów, czego nie kwestionowali dyskutanci. Jeśli żywicielem jest wierzba iwa to Phellinus punctatus byłby bardziej na miejscu. Mimo wszystko bez zebrania owocnika i badania mikroskopowego nie obejdzie się.
i

#3740
od sierpnia 2002

2007.01.08 16:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Grzesiek,

czy "to coś" to nie będą odchody? Ślimaka na przykład ?

#10
od stycznia 2007

Hmm. Nie odpowiem bo nie wiem. Takie w smaku słodkawe i się rozpływa, znaczy nie czuć grudek.
Możliwe, że tak, chociaż uwzględniając fakt, że zabrałem tak 1/7 całego "tego czegoś" to musiał mieć niezłą, przepraszam osoby o delikatnych uszach, sraczkę.
Z tym smakiem oczywiście żartowałem.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 styczeń «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji