• Podziemne - jeleniak sarni?
#350
od lipca 2002
Porównywałeś z j. szorstkim (E. asperulus)? Ja ich nie odróżniam jeszcze po makro :-(
Jestem pod wrażeniem umiejętności Tajgi :-)
#352
od lipca 2002
Je też jestem pod wrażeniem:-)))
Z jeleniakami - podobnie jak ze wszystkim - mam problemy synonimiczne:-))
Elaphomyces muricatus na ten przykład to jeleniak nastroszony - synonim jeleniaka myszatego - czy jakiś inny? Natomiast o E.asperulus słyszę po raz pierwszy - teraz od Ciebie:-))) W związku z tym być może wcale nie jest to jeleniak sarni, choć po makro na takiego wygląda:-)) Zgłębię temat, zmikroskopuję - bo chyba będzie mi wiedza o podziemnych grzybach niedługo potrzebna:-))
A może ktoś ma na zbyciu tom flory o podziemych grzybach???? Książkowy lub cyfrowy - obojętnie?
Tak, myszaty to nastroszony (E. muricatus), z marmurkowym peridium na przekroju.
I dwa bliźniacze
- sarni vel ziarnisty - E. granulatus
- szorstki - E. asperulus
różnią się długośią kolców na zarodnikach i trochę "upodobaniami" ekologicznymi
sarni - raczej rośnie pod liściastymi, a szorstki - raczej pod iglastymi.
Tom mam w wersji papierowej jedynie. Jakby co - polecam się...;-)) Jak chcesz świątecznie oznaczać - mogę Ci przesłać w trybie błyskawicznym wybrane strony.
#354
od lipca 2002
Pod kątem ekologi byłby to więc E.asperulus. Rosły w miejscu gdzie były wyłącznie sosny, może jakaś pojedyncza brzoza. Natomiast kolce zmierzę zimą:-)) Jeleniaki mogą trochę poczekać. Najpierw typhule, grzybówki i łuskowce:-))
Tom podziemnej flory bardzo chętnie bym pożyczył w całości - jeśli byłaby taka możliwosć - i odesłał z bonusem w postaci wersji cyfrowej:-))) Pewnie się przyda:-))) Ale z tym się nie spieszy aż "na już"
Jest biblioteczny :-( boję się, że zginie :-(
ok - jak biblioteczny to wysyłka nie wchodzi w grę:-)
#1523
od kwietnia 2001
Tomku, pożyczę Ci, tylko nieco później, gdzieś na początku roku
robiąc tego typu zdjęcie, przy automatycznym wyborze czasu naświetlania, masz duże szanse że jasne elementy będą prześwietlone, tak jest na zdjęciu przekroju, niestety wtedy nie widać tam szczegółów, czy jest marmurkowatość, czy nie
aby jasne elementy nie były prześwietlone, należało by w tym wypadku zrobić drugie zdjęcie z krótszym czasem naświetlania niż to wychodzi z automatyki
#359
od lipca 2002
Dzięki z góry:-)))
Zdjęcia spieprzyłem to fakt, ale było bardzo ciemno a poza tym trzęsły mi sie ręce z emocji:-))Ale marmurkowatości na przekroju nie było absolutnie.
#367
od lipca 2002
Zmierzyłem zarodniki. Średnio 28,1 mq (24-32 mq)
Urzeźbienie powierzchni nie jest zbyt wydatne, a nawet na niektórych zarodnikach nie ma go wcale - pewnie na młodych. I co dalej? Szorstki czy sarni?
#368
od lipca 2002
Tak. Nie tyle wielkość zarodników o tym decyduje, bo oba gatunki mają zarodniki podobnej wielkości, co urzeźbienie zarodników. Tu kolce na zarodnikach są wyraźnie widoczne i długie (ok. 2 um), więc jest to E. granulatus. Jeśli kolce są praktycznie niewyróżnialne, krótkie i bardzo gęste, tworzące wręcz "powłoczkę", to byłby E. asperulus.
#371
od lipca 2002
Dzięki serdeczne:-) Tak więc tu nie potwierdziły się ekologiczne upodobania grzyba, bo te jeleniaki rosły w lesie absolutnie iglastym:-))
I dlatego upieram się co i rusz przy zerkaniu w mikroskop.... :-))))