Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
200 letni las
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2005 « Archiwum 2005 styczeń-maj «
i

#612

Nie bardzo czy to odpowiednie miejsce na taki wątek. Najwyżej Admin znajdzie gdzieś na niego miejsce.

Chodzi o 200 letni, dziewiczy las pod Gliwicam, Nadleśnictwo w Rudzińcu. Nazywany jest oazą, albo wyspą. Jeżeli macie możliwość spenetrowania pod wzgledem mikologicznym tego obszaru to ruszajcie, bo pewnie będzie tam bardzo dużo ciekawostek. Szkoda, że daleko to ode mnie. Apel do blisko mieszkających osób fotografujących. Róbcie dużo zdjęć, aby podzielić się swoimi znaleziskami z innymi na forum.
Tam musi być wiele rzadkich, a może nawet uważanych za wymarłe gatunków. Czuję to przez skórę.

#39

2005.01.11 00:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Tadeusz Otyś (teddi)
...Czy ten las jest zagrożony wycięciem?!
i

#613

Dostałem kilka maili w tej sprawie.
Odsyłam do artykułu.
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35063,2484874.html
i

#875

2005.01.11 10:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Jestem, Marek, spod Gliwic. W każdą sobotę i niedzielę tamtędy przejeżdżam na moje Dzierżno. I dopiero potrzeba było Marka z Warszawy, żebym dowiedziała się o tym. Na pewno w sobotę tam będę. Musiałabym namówić któregos z kolegów z aparatem cyfrowym na tę eskapadę. Spróbuję...

#615

Jolu. Życzę powodzenia i bardzo jestem ciekaw Twojej relacji.

#11

Ja też często bywam w tamtych okolicach i interesują mnie takie przyrodnicze "perełki" a jeszcze nie trafiłem do tego miejsca. Będę musiał tam zajrzeć w najbliższym czasie, być może jeszcze w tym tygodniu.
Oczywiście zdam relację z wycieczki.

#741

2005.01.11 20:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Olaras ma u siebie perełkę czyli Lasek Mogilski :-)
Warto chyba tam pobuszować bo ta "wyspa-oaza" może też okazać się perełką :-))

#16

Lasek Mogilski to lasek mojego dzieciństwa.
Pochodzę z Krakowa a właściwie z dzielnicy
Nowa Huta i Lasek Mogilski był miejscem częstych
niedzielnych wypadów.
Teraz mieszkam w Bytomiu i w pobliżu mam bardzo interesujący ok. 150 letni las bukowy rezerwat Segiet. Dokumentuję go fotograficznie jeśli chodzi o roślinność. A mykologicznie mam zamiar zacząć w nadchodzącym sezonie. A właściwie to już zacząłem
bo zdjęcia smardzowatych zamieszczone na forum z tamtąd pochodzą. Znalazłem tam też piękny okaz flagowca olbrzymiego. Grupa owocników wokół obumierającego buka ponad 2 metry średnicy.

#5

Dla mieszkających w Warszawie i okolicach odpowiednikiem tego lasu, który opisujecie może być rezerwat Dębina koło miejscowości Klembów. Dęby, które w nim rosną liczą sobie około 200 lat.

#17

Wczoraj będąc przejazdem wstąpiłem do tego lasu,
ciekawe miejsce. Konfiguracja terwnu urozmaicona.
Są tereny wzniesione i podmokłe. Drzewostan urozmaicony. Sporo starych dębów zwłaszcza na obrzeżach lasu, poza tym olchy,wirzby,buki,leszczyny
wiązy,brzozy,świerki i inne do rozpoznania jak ruszy wegetacja. W niektórych rejonach lasu powalone stare drzewa pozostawione same
sobie a więc stanowią dobre siedliska dla grzybów.
Ale jest też problem, ponieważ las jest niedaleko siedzib ludzkich są śmieci.


#757

2005.01.13 21:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Takie lasy lubię najbardziej, tzn. gdzie powalone kłody i drzewa, chaszcze teorytynie nie do przejścia, grzęzawiska, bajorka i inne mokradła czyli tam gdzie kipi od wilgoci :-)

A "popstrykałeś" coś z grzybów ?
i

#892

2005.01.16 17:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
I ja tam dziś byłam, miód i wino...( przepraszam, nie tu ) piłam...
Jest tak w tej "oazie", jak na zdjęciach Krzysia, a nawet i jeszcze ładniej. Prasa nadała rozgłos temu miejscu. Sporo ludzi się kręci. To taki niesamowity, stary las. Masa przewróconych, omszałych pni, gałęzi. Nic nie ruszane, nic nie wycinane. Stare dęby, buki, sosny też są, świerki. Na drzewach za bardzo się nie znam, więc natychmiast co druga kora na drzewie była dla mnie dziwna, nieznana, a to rybia łuska, a to paski wzdłuż bez kory, a to całkiem gładkie. Dziwne w kształcie pnie, powykręcane, z niekontrolowanym przyrostem powykręcanych odrostów, gałęzi.Powykrzywiane szyszki, jak małe banany. Uroczy strumień przepływający wzdłuż, jamy, górka, obniżenia, na pewno często podmokłe.
Urokliwe to miejsce. Wyobrażam sobie, jakie będzie piękne wiosną, skoro potrafi zachwycić w styczniu. Z grzybów znalazłam grzybówkę chyba dzwoneczkowatą, masę dorodnego ucha bzowego na starych, gałęziach i pniach, starą maślankę ceglastą, kisielca kędzierzawego, gmatwka dębowego,chropowatego, żagiew zimową, dziwnego dla mnie wrośniaka, czarno-białego w paski na wierzchu, idealnie białego pod spodem. Gdy skaleczyłam go paznokciem natychmiast pojawiła się biała rysa, która od razu przybrała dawną barwę(czyli czarnobiałe koncentryczne kręgi)

#9022
od września 2006

2014.04.13 22:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Pozwolę sobie ożywić ten wątek - Rezerwat Segiet jest mi dobrze znany, chociaż dawno w nim nie byłem. To tam na studiach zacząłem swoja przygodę z naukową mykologią.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2005 « Archiwum 2005 styczeń-maj «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji