Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Blaszki - opieńkowo-łuskwiakowo-kruchawkowy -nadrzewny???
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 styczeń «
i

#321
od marca 2005

Te kępkowe grzybki nie pasuja mi do niczego. Nic się nie zgadza, nawet rodzaj mi nie przychodzi do głowy nie mówiąc już o gatunku - ich po prostu chyba nie ma:-))
Rosły sporymi kepami zarówno u podstawy zywej topoli jak i na wysokości kilkunastu/kilkudziesięciu centymetrów. Wysyp zarodników jasno rdzawy. Zapach mocno grzybowy, smak nijaki. Średnica najwiekszych kapeluszy 8 cm, wysokość najwiekszego grzyba 9 cm. Znalezione we wrześniu w parku w Siemianowicach Śl.





i

#957
od maja 2002

2006.12.07 19:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Spinmaster!
Myślę, że ten grzybek to będzie Agrocybe cylindracea. Marek S. bardzo sie ucieszy:-)
i

#322
od marca 2005

Jak znajdę trochę czasu to go zmikroskopuję - potwierdzi się wtedy na 100% Twoje oznaczenie:-))
A swoją drogą - to któryś z kolei mój grzyb którego nie potrafie nawet ugryźć, a który Ty oznaczasz niemal od niechcenia... Wyznaczasz strasznie wysoki pułap wiedzy mykologicznej:-)))

Polska nazwa - polówka południowa - sugeruje że grzybek jest raczej ciepłolubny? Stanowisk w checkliście jak na lekarstwo, ale chyba nie jest jakoś strasznie rzadki? I czemu Admin miałby sie ucieszyć:-)) Nie żebym mu żałował:-))) Jak komuś mój grzyb sprawia radość to dla mnie podwójna frajda:-)))
i

#959
od maja 2002

2006.12.07 19:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
:-) Bardzo proszę bez przesady z tym pułapem! Gdybyś zobaczył moje pudła z torebkami zielnikowymi nieoznaczonych grzybów zaraz zmieniłbyś zdanie co do moich możliwości:-)
Pokora i jeszcze raz pokora. Tak i w tym przypadku - moje "oznaczenie" jest wstępne i może stanowić dla Ciebie jakiś punkt wyjścia do własnych poszukiwań.
Zrób preparat to się przekonamy czy miałem rację;-)
Agrocybe cylindracea rzeczywiście należy do gatunków ciepłolubnych znajdowanych raczej na południu Europy. Coś mi świta, że starożytni rzymianie lubili tego grzyba zjadać i hodowali go.
Co do Marka S. to ucieszy się na pewno bo wreszcie będzie mógł zilustrować ten gatunek :-) Jest z tym związana pewna historyjka, którą może jak zechce to sam opowie.
i

#370
od lipca 2002

Znalazłem wreszcie czas na tego grzybka i Twoje Darku oznaczenie zdaje się potwierdzać. Zarodniki w każdym razie pasują jak ulał. Jasnobrązowawe, elipsoidalne z niewyraźną porą rostkową i jedną lub dwiema kroplami tłuszczu. Wielkość 9,5/6,5 mq. Czy to w 100% potwierdza gatunek, czy trzeba jeszcze coś sprawdzic?

#4667
od maja 2003

2007.01.05 08:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Zarodniki pasują. Na blaszkach powinny być jeszcze cheilocystydy i nieliczne pleurocystydy. Dla "spokojności" może zerknij i na nie? Chociaż na 100% powinnieneś je tam znaleźć :-)
i

#379
od lipca 2002

Zerknę dla spokojności:-))) Ten grzyb jest ważny, bo to siemianowicki czerwonolistowy:-)) Trzydziesty któryś z kolei:-))) Normalnie mieszkam w mykorezerwacie...
i

#386
od lipca 2002

Nie wiem czy to, to co ma być - geopory i włoski Pimpka mnie wykończyły...
Takie cystydy były na ostrzu blaszki.

#4678
od maja 2003

2007.01.06 20:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Kształt się zgadza. Można ją uznać za zidentyfikowaną. Chyba, że chcesz sobie popatrzeć na skórkę kapelusz jeszcze (przekrój poprzeczny)
:-)
i

#389
od lipca 2002

Cieszę się:-))) Na przekrój skórki popatrzę jak znajdzie sie wolna chwila. Teraz żyję w stresie włoskowo-Pimpkowym. A do oznaczenia jeszcze: 3 tarzetty, 17 peziza, 7 helvella oraz 34 workowce bezrodzajowe:-)))))
Ale fajnie, że kolejny czerwonolistowy urósł w Siemianowicach:-))
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 styczeń «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji