Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Tajemnicza ?Perrotia 'salicina' nom. prov. - index 20061109-001-PERZ
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « starsze wątki (do 07 lipca 2010) «
i

#3647
od sierpnia 2002

2006.11.29 17:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Witajcie,

zaprezentuję Wam ślicznego grzybka znalezionego na korze wierzby (Salix). Rósł na peridermie (twardej korze), pod epidermą (skórką).

11
tablica w wysokiej rozdzielczości jest tutaj: http://wwkk.mikologia.pl/temporary/ascofrance/Perrotia_PP_20061109_001.jpg

Mikroskopowanie podpowiedziało mi, że grzybek ten nalezy do rodzaju Perrotia ale nie potrafiłem go przyporządkować do jakiegokolwiek gatunku, którego opisem dysponuję.
Rodzaj ustaliłem między innymi na podstawie Dennisa (1978), copyright:

2

Mam 68 ładnych mikrofotek i w postaci pliku ZIP są one do pobrania stąd: http://wwkk.mikologia.pl/temporary/ascofrance/Perrotia_PP_20061109_001_micro.zip

No i zaczęła się jazda. Szeroko zakrojone konsultacje nie przyniosły efektu do tego stopnia, że nikt nie jest pewien nawet rodzaju.

Hans-Otto Baral:
Nie mam żadnego pomysłu, co to może być za grzyb. Worki i zarodniki całkowicie wyglądają jak u Pierrotia flamea, ale włoski wyglądają jak w rodzaju Hyphodiscus. Nie mam pojęcia. O Perrotia napisałem artykuł (jeszcze nie skończony) i tam jest klucz.

Klucz ten niestety również nie oznaczył grzybka.

Richard Korf:
Strasznie cięzko dopasować mi to do Perrotia. [...] Zarodniki i croziers są doskonale udokumentowane. Na prawdę nie mam dobrego pomysłu na lepszą pozycję (rodzaj) dla tego grzybka. Przykro mi.



A więc zanosi się na kolejnego ciekawego grzybka z Ziemi Kłodzkiej :) Gdy będę jakoś powoli brnął z nim do przodu - dam znać :) A jeśli będziecie obok wierzbowych gałęzi, mokrych, leżących na ziemi - przyglądnijcie się im :)
i

#3666
od sierpnia 2002

2006.12.05 21:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Jeszcze stanowisko, które reprezentuje Wen-ying Zhuang

Dear Mr. Piotr Perz,

Thank you very much for your beautiful fungus and photographs. It might not be a species of Perrotia since the ectal excipular structure does not fit the genus well. For the time being, I do not have a suitable taxonomic position for it. [....]

Good luck.
Wen-ying Zhuang


Jakże podobne do Korfa....
i

#4474
od sierpnia 2002

2007.10.04 10:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
index 20071003-004-PERZ

powtórzylem znalezisko i potwierdziłem te same mikrocechy. Tym razem na makrofotografiach ładnie widać włoski ;) Zdjęcia robione cyfrowym mikroskopem AIGO GE-5

1
2

maleństwo ;)
i

#4509
od sierpnia 2002

2007.10.19 21:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Kilka fragmentów korespondencji z Baralem:

2007-10-03: "Huuuu, ciężki temat. W żadnym wypadku nie jest to Perrotia, prędzej Cistella-Ciliolarina. Najprawdopodobniej grzybek nie jest znany."

2007-10-18: "Zmikroskopowałem sobie Twoją "Ciliolarinę". Nie mam niestety żadnego nowego pomysłu. Podobny niby do Pseudohelotium, jest taki P.vernale. No ale on ma szpiczaste amyloidalne worki, proste zarodniki i mają one większą OCI. Na Twoich foto wcześniej nie zwróciłem uwagi, że włoski sporo wystają ponad margines. Nie spotkałem jednak 4-komórkowych zarodników, a na Twoich mikrofoto występują. Bardzo ciekawe, że w żywych workach zarodniki są już 2-komórkowe! Dawniej chyba by to można było umieścić w Belonidium - właśnie z powodu septowanych zarodników."

Szkoda, normalnie nic nie pasuje! Pseudohelotium jak widać ma całkiem inne cechy, Belonidium teraz ma w/g koncepcji rodzaju zielonkawe owocniki z grubościennymi złoskami i lancetowatymi parafizami.....

Jeszcze post z Ascofrance:

"Uważam, że to jest jakiś nowy, nieopisany jeszcze gatunek. Perrotię przypomina jeśli weźmiemy pod uwagę worki i zarodniki. Jeśli weźmiemy inne cechy to przypomina rodzaje Cistella, Ciliolarina, może Pseudohelotium.
Takie nieamyloidalne, półokrągłe worki jak w Twoim grzybie to na pewno wynik adaptacji do śrowowiska "xeric" [czyli okresowo suchego] i wynika z utraty conical amyloidalnego aparatu workowego w drodze ewolucji. Takie allantoidalne zarodniki w/g obecnej systematyki są w różnych grupach.
Szukam nazwy dla tego grzybka od roku, odkąd widziałem Twoje pierwsze znalezisko, ale na razie nic nie znalazłem. [...]"



Tak więc kolejny grzybek, którego nie można przypasować do żadnego opisanego rodzaju. Na razie u mnie w zielniku jest pod stara nazwą Perrotia 'salicina' ale chyba trzeba będzie coś wymysleć. Może coś banalnego, jak np. Cistelloperrotia salicina? I standardowe pytanie: czuje się ktoś mocny by go opisać, może nawet jako gen.nov. ?:)))

Jeszcze link do ZIP-a ze zdjęciami znaleziska z tego roku (2007): Perrotia 'salicina'.zip
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « starsze wątki (do 07 lipca 2010) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji