Witajcie,
zaprezentuję Wam ślicznego grzybka znalezionego na korze wierzby (
Salix). Rósł na peridermie (twardej korze), pod epidermą (skórką).
tablica w wysokiej rozdzielczości jest tutaj: http://wwkk.mikologia.pl/temporary/ascofrance/Perrotia_PP_20061109_001.jpg Mikroskopowanie podpowiedziało mi, że grzybek ten nalezy do rodzaju
Perrotia ale nie potrafiłem go przyporządkować do jakiegokolwiek gatunku, którego opisem dysponuję.
Rodzaj ustaliłem między innymi na podstawie Dennisa (1978), copyright:
Mam 68 ładnych mikrofotek i w postaci pliku ZIP są one do pobrania stąd:
http://wwkk.mikologia.pl/temporary/ascofrance/Perrotia_PP_20061109_001_micro.zip No i zaczęła się jazda. Szeroko zakrojone konsultacje nie przyniosły efektu do tego stopnia, że nikt nie jest pewien nawet rodzaju.
Hans-Otto Baral: Nie mam żadnego pomysłu, co to może być za grzyb. Worki i zarodniki całkowicie wyglądają jak u Pierrotia flamea, ale włoski wyglądają jak w rodzaju Hyphodiscus. Nie mam pojęcia. O Perrotia napisałem artykuł (jeszcze nie skończony) i tam jest klucz. Klucz ten niestety również nie oznaczył grzybka.
Richard Korf: Strasznie cięzko dopasować mi to do Perrotia. [...] Zarodniki i croziers są doskonale udokumentowane. Na prawdę nie mam dobrego pomysłu na lepszą pozycję (rodzaj) dla tego grzybka. Przykro mi.
A więc zanosi się na kolejnego ciekawego grzybka z Ziemi Kłodzkiej :) Gdy będę jakoś powoli brnął z nim do przodu - dam znać :) A jeśli będziecie obok wierzbowych gałęzi, mokrych, leżących na ziemi - przyglądnijcie się im :)