Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Podgrzybek
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 27 czerwca 2014) «
i

#881
od lipca 2007

Znaleziony wczoraj (!) na trawniku na Politechnice. Już wyrwany z ziemi i nadkruszony przez kosiarkę. Najbliższe drzewo w okolicy to lipa srebrzysta, a poza tym tylko beton .... I mam z nim kłopot. Solidny i masywny, kapelusz wyraźnie filcowaty jak u zajączka, w kolorze bezowym z domieszką pomarańczowych odcieni. Rurki jak widać wyraźnie słonecznie żółte. Miąższ jasny, beżowy. Po przekrojeniu leciutki ślad sinienia tylko nad rurkami. I nie mam na niego pomysłu ....





#203
od marca 2010

2014.05.06 19:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Jak dla mnie zajączek. Fajny, szkoda,że po przejściach, ale na susz się nada. :-)

#935
od listopada 2008

2014.05.06 20:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ala mikołaj (wink)
Małgosia, a myślałaś o podgrzybku żeberkowanym Xerocomus spadiceus?
mam na myśli tego z atlasu Marka, (na Mycobank to Xerocomus ferrugineus, a na IF Boletus ferrugineus)
a reakcje chemiczne możesz zrobić?
i

#883
od lipca 2007

Mój problem bierze się stąd, że zajączka to ja znam dobrze, a ten jest troszkę inny. Właśnie też mi bardziej na X. ferrugineus wygląda, jak patrzę w atlas Gmindera.

A w ogóle muszę sobie w końcu te podstawowe odczynniki porobić, bo w sumie ja chemik jestem i taki KOH to w moim pokoju w pracy stoi .....

#936
od listopada 2008

2014.05.06 21:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ala mikołaj (wink)
szewc bez butów chodzi :D

reakcje za Mushroomexpert:
http://www.mushroomexpert.com/boletus_spadiceus.html
Chemical Reactions: Ammonia flashing green to blue-green on cap surface, then resolving to reddish brown; negative on flesh. KOH blackish red on cap surface ("olive becoming black" according to Grund & Harrison, 1976; "dark brown" according to Thiers, 1975); orangish to brownish on flesh. Iron salts negative on cap surface; negative to olive on flesh

no i jakby się potwierdziło, to zgłoszeniowy jest
i

#885
od lipca 2007

A na suchym wychodzą te reakcje ?
Ktoś tu kiedyś chyba już podawał, ale ten Niemiec się mnie czepia i nie pamiętam konkretnych przepisów (stężenia). No i z solami żelaza będzie problemik , bo o ile pamiętam to ma być na plus drugim stopniu utlenienia, a one niestabilne są ...
A pewnie wyrosną następne, bo na tym trawniczku rosną po kilka sztuk przez całe lato. I w zeszłym roku też miałam problem, bo takie były ni to podobne do złotoporego ni to do czerwonawego, a w sumie jakieś inne.

#937
od listopada 2008

2014.05.06 22:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ala mikołaj (wink)
tutaj:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/276952.html
Anamorf zastosował amoniak na suchym kapeluszu i reakcja wyszła jak należy (właściwa dla p. zajączka)
więc chyba można spróbować?
ja stosuje roztwory KOH 30% i FeSO4 10% i najlepiej robić małe ilości (max 10 g)
a co do ostatniego, to Błażej kiedyś pisał co dodać do roztworu FeSO4, aby był stabilny:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/583930.html

#3314
od lipca 2004

2014.05.06 23:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
To uzupełnienie wątku "z naszego podwórka" czyli grzyby.pl

http://www.grzyby.pl/pelna/slownik-odczynniki.htm
"NH40H, wodorotlenek amonu
Stosuje się wodny stężony roztwór amoniaku dostępny w handlu jako woda amoniakalna (zawiera on 30-40% amoniaku). Umieszcza się krople roztworu na badanym elemencie (zwykle powierzchnia kapelusza lub trzonu). Często wystarczy zbliżyć aplikator i reakcja barwna następuje pod wpływem par amoniaku.
Ten odczynnik wyróżnia podgrzybka żeberkowanego (Xerocomus spadiceus) spośród innych podgrzybków barwną zielononiebieską reakcją skórki kapelusza na swoje opary."


http://www.grzyby.pl/pelna/gatunki/Xerocomus_spadiceus.htm
"uwagi (Remarks)
Podgrzybek żeberkowany (Xerocomus spadiceus) pod wieloma względami przypomina podgrzybka zajączka (Xerocomus subtomentosus) jednak łatwo się odróżnia po reakcji skórki kapelusza z oparami amoniaku, które w przypadku X. spadiceus powodują natychmiast zielono-niebieskie zabarwienie (fot. powyżej), przechodzące po kilkunastu sekundach w czerwono-brunatne, u X. subtomentosus od razu występuje czerwono-brunatne zabarwienie. X. spadiceus odznacza się też bardziej czerwonym odcieniem kapelusza."
i

#888
od lipca 2007

Obejrzałam tu w atlasie zdjecia tego podgrzybka, amoniak już mam (stał sobie pod wyciągiem), KOH zaraz zrobię. I tak myślę, że jego wystepowanie jest niedocenione, bo u mnie w parku pod dębem takie dokładnie rosna co roku masowo, a i w lesie Łagiewnickim też są częste. Ruszę teraz na grzyby z amoniakiem, będę je cucić !

#230
od marca 2010

2014.05.27 00:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
No i co się okazało z tym grzybuskiem?
i

#891
od lipca 2007

Na suchym nic nie wyszło, potem wyrósł jeszcze jeden. Brak jakiegokolwiek zielonego kolorku od amoniaku, więc X. spadiceus wykluczony. Najpewniej to trochę dziwny podgrzybek złotopory, bo czerwonawy chyba raczej nie, bo za masywny na niego. W każdym razie wszystkie czerwonawe jakie znajdowałam były wściekle czerwone i delikatne w budowie.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 27 czerwca 2014) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji