• Ciemne kółka na kokoryczce
Na liściach kokoryczki wonnej (lipiec). Czy to może być grzyb?
Tak to jest grzyb, a dokładniej są nim te czarne kropki na jasnym tle w obrębie bordowej otoczki. Więcej po obejrzeniu pod mikroskopem.
Biorąc pod uwagę żywiciela i objaw choroby można chyba z pewną dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że te grzyby mitosporowe-Fungi Imperfecti (anamorfy workowców) to Phyllosticta convallariaceae (obecnie wg MycoBank jest to Sphaeria lichenoides var. convallariae-polygonati, a wg Index Fungorum to Phomopsis convallariae)
Jak podają, gatunek typowy dla rodzaju Phyllosticta sp., a chorobą jest plamistość liści kokoryczki i konwalii.
Oczywiście Piotr ma rację. Żeby mieć 100% pewność potrzebny mikroskop i fachowiec w tej dziedzinie, a nawet m.in. przy grupie Coleomycetes (przy części rodzajów i gatunków) nie zawsze wystarczają cechy morfologiczne spod mikroskopu i nieraz trzeba uciekać się przy diagnozowaniu do kultur na żywych pożywkach.
Przy tego typu patogenach polecam niedawno wydaną pozycję:
"Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii" Joanna Marcinkowska, PWRiL Sp. z o.o. 2012 Warszawa.
Pozycja bardzo przydatna, ponieważ "...obejmuje grzyby mające związek z roślinami ogrodniczymi, rolniczymi, parkowymi i leśnymi klimatu umiarkowanego. Szczególny nacisk położono na grzyby chorobotwórcze, ale również opisano gatunki saprotroficzne, z którymi fitopatolog spotyka się izolując patogeny roślin..."
Trochę "szkoda", że ta pozycja prowadzi w oznaczaniu tylko do rodzajów, jednak i tak jest pokaźna (ponad 500 stron) więc praktycznie gdyby doszły opisy gatunków, wyszłoby potężne tomisko.
Szeroko pojęty rodzaj Phyllosticta też brałem pod uwagę. Jako osobo początkująca na naszym forum, zauważysz po tych propozycjach nomenklatorycznych, że z grzybami jest jak z politykami. Patrzysz na jakąś gębę w TV i musisz się mocno zastanawiać, czy ta osoba jest dzisiaj w tej partii co wczoraj i czy jutro będzie w tej co dzisiaj.
Przeglądając internet za patogenami rosnącymi na kokoryczkach trafiłem na taką dosyć ciekawą i obszerną (120 stron) pozycję:
"Index of plant diseases in South Karolina" http://www.docstoc.com/docs/96739182/Cover-_amp-Preface Do korzystania on-line bezpłatnie, do ściągnięcia chyba coś ok. 10$
Może się komuś przyda, bo wg mnie bardzo przydatna.
Bardzo dziękuję za tak obszerne informacje - kilka plamek na leśnej roślince a tyle możliwości :) A swoją drogą, to biorąc pod uwagę posty na tym forum, to porównanie z politykami jest bardzo adekwatne :)
Renata, a czym jest Ziemia we wszechświecie?
Być może, jeszcze mniejszą plamką ;-)
Ziemia jest plamką, na której, mimo starań pewnego dwunożnego gatunku, różnorodne życie wciąż istnieje :)