01 04 2014.Las Arkoński. Przy leśnej, uczęszczanej przez spacerowiczów drodze. Las mieszany: sosna, dąb, buk, wiąz. grzyby występowały w kilku skupiskach na trasie długości ok 2 km. Nie mogłem zerwać grzyba by pokazać szczegóły trzonu. .
Kaziu! - a wiesz, że w takim stadium rozwoju to nikt Ci na 100 % nie potwierdzi, nawet mikroskop:-)) - ale możesz być prawie (zaznaczam prawie) pewien, że to one.
W ub. niedzielę spotkałem z dala od iglastych, u samej podstawy potężnego dębu, kilka owocników i wyglądają jak p. kasztanowate ale w takim siedlisku warto by było je sprawdzić, ale oczywiście jak dojrzeją. Teraz szkoda marnować owocników.
Najlepsze do mikroskopowania są takie które już praktycznie rozpadają się o ile nie zeżrą ich ślimaki,. itp. Oczywiści ta kwestia dotyczy wszystkich workowców i kilku innych. Jest na to jednak rada: - bardzo ładnie dojrzewają w warunkach sztucznych o ile oczywiści nie są zebrane w bardzo młodym wieku.
Ja w ubiegłym roku znalazłem bardzo ładne stanowisko Gyromitra leucoxantha (tak przypuszczam), kilkadziesiąt owocników na krótkim odcinku pobocza drogi leśnej. Zostawiłem owocniki bo uznałem za niedojrzałe. Po tygodniu jak zajechałem ponownie to z trudem zdołałem odnaleźć pozostałe po nich tkwiące w ziemi, same trzoneczki.