Exidia glandulosa(=e. plana), nie mylic z truncata. Kisielec kędzierzawy.
#919
od maja 2002
Do algorytmów:
Przy okazji tego postu przeglądnąłem Twoje zdjęcia grzybów. Bardzo wysmakowane. Podobały mi się. Prezentujesz podejście "artystyczne" do którego ja nigdy nawet się nie zbliżę bo po prostu nie ma do tego "oka". Zadowalam się więc podejściem "dokumentacyjnym" i po cichu zazdroszczę Ci "tego czegoś".
Zalecam jednak pewną ostrożność przy oznaczaniu do gatunku. Grzyby, które na pewno nie są tymi za które je uważasz to w Twojej kolekcji:
Daedaleopsis tricolor
Hapalopilus croceus
Inonotus radiatus
Peniophora quercina
Crepidotus variabilis
Clavicorona pyxidata
Pozdrawiam,
DK
Darku dzięki za miłe słowa. Ale zapewniam, że nie ma tu żadnego "czegoś" (zresztą widziałeś, jak powstają moje fotki w Hajnówce). Każdy coś tam komuś innemu "zazdrości", ja np. Tobie wiedzy o grzybach, do której pewnie nigdy się nie zbliżę nawet. Ciężko być specjalistą w wielu dziedzinach jednocześnie, zwykła sprawa.
Co do nazw - sam staram się unikać oznaczania, jeżeli nie mam 99 proc. pewności (nawet gdy myślę, że dobrze typuję gatunek). Stąd ogromną pomoc mam od kilku osób z forum. Oczywiście pewności nie ma nigdy, ja tego nie zweryfikuję, bo nie mam takich kompetencji. Pomyłek więc nie mogę wykluczyć i dopuszczam je - serwis z grzybami jest zasobem mocno amatorskim.
Hapalopilus croceus został oznaczony przez dwie osoby na żywo, w tym zawodowca od nadrzewnych. Ktoś musi się mylić - mam więc kolejny dylemat. Postaram się pozostałe wyjaśnić.
Gdybyś kiedyś miał chwilę pogrzebać i coś ponazywać (lub powyłapywać błędy), byłbym zobowiązany. Niebawem dojdą też fotki spodów grzybów (teraz nie są widoczne, mam jednak specjalny panel do edycji nazw - gdybyś się skusił, tam można je oglądać).
#921
od maja 2002
:-)
Zaintrygowałeś mnie z tym Hapalopilus croceus. Skoro oznaczał to na żywo profesjonalista od nadrzewnych to pewnie jest okaz zielnikowy i da się zweryfikować oznaczenie. Dla mnie wyglada ten grzybek jak Inonotus dryophilus ale oczywiście zdjęcie może mylić i ja mogę się mylić. Napisz jeszcze gdzie to było znalezione.
Daedaleopsis tricolor to Daedaleopsis confragosa
Inonotus radiatus to Stereum sp. (pewnie hirsutum)
Crepidotus variabilis to Schizophyllum commune
Clavicorona pyxidata to jakiś gatunek Ramaria
Peniophora quercina wygląda raczej na Radulomyces confluens ale tu pewności nie ma.
Jak już pewnie się przekonałeś (dowiedziałeś) w większości przypadków bez mikroskopu nie ma możliwości stu procentowego oznaczenia. Dlatego konieczna jest dokumentacja każdego znaleziska w postaci torebki zielnikowej:-) Niestety.
Co do grubszego zagłębiania się w edycję nazw i ustalania jakie gatunki są na fotkach to wykręcę się brakiem czasu. I chciałbym, żeby to był tylko wykręt:-)