Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Laricifomes officinalis (zagadka zza oceanu - ŚLIMAK ?)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 grudzień «

#681

2004.12.20 09:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Jakoś tak zeszło na "hubowate"

Bardzo rzadki !


John W. Schwandt, USDA Forest Service, www. forestryimages.org

#884

2004.12.20 09:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Ale jaka to zagadka skoro mi się pojawiło w wiadomości "automatycznej" coś takiego:

[Modrzewnik lekarski_Laricifomes officinalis_ma³y.jpg]

:-))))

#683

2004.12.20 09:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Przepraszam :-)
Nie zakamuflowałem nazwy.
i

#200

2004.12.20 23:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Dla porządku pragnę zaznaczyć, że obecnie to Fomitopsis officinalis (Vill.: Fr.) Bondartsev & Singer
Grzyb na wymarciu, przynajmniej w Polsce. Obecnie podawany z dwóch lokalizacji w Górach Świętokrzyskich. Pozostałe lokalizacje - Krościenko, Rawa Mazowiecka i Bieszczady - uważane są za historyczne.
Dosyć ciekawe jest to, że owocniki np. według Bondartseva mogą żyć 60-70 lat. Przechowywany w zielniku Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie okaz ma około 1 metra wysokości i 80 warstw przyrostu co sugerowało by jescze starszy wiek (chyba, że dwie warstwy rocznie).
Okazy z polskich zielników są młodsze: 25-30 warstw i 18-20 warstw. Jak na grzyba to i tak nieźle.
Gdzieś słyszałem :-) o sztucznym infekowaniu modrzewi grzybnią Fomitopsis officinalis co ma być formą tzw. "czynnej ochrony", ale kto, gdzie i z jakim skutkiem oddaje się tym praktykom to już niestety nie wiem, a bardzo chciałbym...
Gdyby ktoś zechciał podzielić się bliższymi informacjami na ten temat to byłbym wdzięczny.
i

#291

Krościenko...
To akurat mogę sprawdzić, bo nie mam daleko. Jak kiedyś tam przez ogrooooooooooooomny zbieg okoliczności trafię, to sprawdzę, czy czegoś jeszcze nie ma :-)

#202

2004.12.21 00:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Szukaj na stuletnich modrzewiach do 10-u metrów nad ziemią.
i

#70

2004.12.21 08:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Pan Szczepkowski z SGGW (bardzo sympatyczny i kontaktowy człowiek, organizował tegoroczną imprezę w Rogowie) prowadzi temat z modrzewnikiem. Dokonał przeglądu wszystkich historycznych stanowisk modrzewnika w Polsce i wszystkich potencjalnych - rezerwaty ze starodrzewiami modrzewia w Polsce.
Poza tym prowadzi temat sztucznego "szczepienia" modrzewi modrzewnikiem. Jak narazie efekty są pozytywne - grzybnia się przyjmuje i rozrasta aż miło w pniu drzewa, ku konfuzji prawdziwych leśników - chronić modrzewia, czy modrzewnika?. Że się przyjęła i rozrasta to widać na kontrolnych wycinkach - co pewien czas część zainfekowanych drzew jest wycinana i drewno sprawdzane. Owocniki się jeszcze na powierzchni pni nie tworzą - nie wiadomo ile na to trzeba czasu rozwoju "utajonego". Dalsza obserwacja i badania pokażą.
Tyle zapamiętanych informacji z pierwszej ręki - bo byliśmy onegdaj wspólnie zakwaterowani w Białowieży. Więcej nie pomnę.

#698

2004.12.21 09:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Co do prac nad modrzewnikiem; cytat ze streszczenia pracy doktorskiej Pana Jacka Piątki:

...Wyizolowano czyste kultury grzybni i umieszczone je w "mikologicznym banku" Zakładu Mikologii i Fitopatologii Leśnej SGGW w Warszawie. Zbadano wpływ składu pożywek, temperatury, odczynu pożywki, różnych źródeł azotu, węgla na wzrost grzybni. Okrreślono tempo rozkładu próbek drewna w warunkach laboratoryjnych. Przeprowadzono inokulację wałków drewna oraz trocin grzybnią badanych grzybów. Dokonano introdukcji L. officinalis w rezerwacie "Rudka Sanatoryjna" oraz tranlokacji G. lucidum i O. obliquus w obiektach leśnych w Nadleśnictwie Mińsk Mazowiecki...

Tu cytat ze strony o właściwościach leczniczych modrzewnika:http://www.skarzysko.org/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=49&page=2

Działanie kwasu agaricynowego zostało docenione już przed wiekami. O leczniczych właściwościach modrzewnika wspominają m.in. Pliniusz Starszy w "Naturalis Historia" (I w .n.e.) oraz żyjący w XVI w. Marcin z Urzędowa, w swym dziele z zakresu botaniki lekarskiej "Herbarz Polski". X. Ładowski w "Historyi naturalnej Królestwa Polskiego" wydanej w Krakowie w 1783 r., przytacza wiadomości o tym gatunku z prac Syreniusza i Rzączyńskiego w następujący sposób:
"Agaryk modrzewiowy jest gąbka, czyli grzyb białawy, który do pnia przyrasta. ...wchodzi do lekarstw.... Zbierają go przed zimą, gdy już dobrze stwardnieje, po roku albowiem traci swój skutek i staje się czarnym i sękowatym, jak dawniej, tak teraźniejsi wychwalają gąbkę modrzewiową na ból głowy, paraliż, kaszel, sciatykę i febry. Tego Agaryku mamy pod dostatkiem w Polszcze, gdziekolwiek lasy modrzewiowe znajdują się".
Z uwagi na swoje uznane właściwości modrzewnik był obiektem poszukiwań i zbieractwa. Agarycyna zawarta w owocnikach poraża unerwienie gruczołów potowych, w małych dawkach pobudza ośrodek naczyniowo - ruchowy, w dużych natomiast powoduje jego porażenie. Znachorzy wiejscy stosowali odwary z modrzewnika przy cierpieniach wywołanych nowotworem przewodu pokarmowego czy wątroby. Uznawano go za swoiste panaceum na wszelkie choroby, używano jako substytut chininy.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 grudzień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji