Już kiedyś ten gatunek dawałem pod rozwagę i coraz bardziej przekonuję się do Punctularia strigosozonata.
Cechy które przemawiają za: - drewno liściste a szczególnie osika, - hymenofor podobny do Phlebia radiata. - wierz kapelusza wyraźnie strefowany.
Jako przeciw mogę uznać zbyt ciemną barwę hymenoforu ale w zasadzie nigdzie nie znalazłem widoku hymenoforu owocników mocno dojrzałych tak jak moje. Podejrzewam że młode okazy tego gatunku sa brane przez nas za pospolitą Phlebia radiata i dlatego ten gatunek jest tak niepopularny na forum?
Sorki nie zauważyłem Twojego poprzedniego postu. Znalazłem wczoraj w Puszczy Knyszyńskiej, okolice Czółnowa tj. około 5 km od Supraśla w kierunku Krynek, na powalonej i już częściowo pozbawionej kory osice.
a co sądzisz o tej z wątku; pierwszy link w moim poprzednim poście, oczywiście pierwsze zdjęcia, czy to nie mogą być młode owocniki tego gatunku ? - te stanowisko juz nie istnieje, drewno poszło na przemiał:-( - ten sam rejon puszczy.
A ile mamy jej aktualnych stanowisk, bo jakoś nic nie moge znaleźć? Z góry dziękuję za informację!
Wielkie dzięki Marcinie!!! No to przynajmniej rok 2013 zamknę na plusie, ale jakby jeszcze potwierdziły się moje przypuszczenia co do Peniophora rufa z wątku; https://www.bio-forum.pl/messages/33/610170.html - to już byłby ten rok na WIELKI PLUS :-))
Co do tego linkowanego stanowiska to faktycznie osiki już nie ma ... ale suszki gdzieś powinienem mieć, tak mi się przynajmniej wydaje ? Ale i tak tamte pewnie zbyt młode pod mikroskop:-(
Oj! - dawno to było, już zapomniałem:-))) Ty też mówiłeś, że u mnie na pewno rośnie Sarcosoma globosum ... może byś ją znalazł?
A tak serio, to dobrze czasem poplotkować, tylko że Rudek tyle gada, że ja i tak zapamiętuję tylko ułamek :-))) ale o czymś rosnącym na topoli faktycznie była mowa, żebym to ja tylko pamietał o czym:-)