• Z pobocza drogi leśnej ?
2013,11,03
Kilka owocników na szerokim poboczu drogi leśnej, w poblizu swierki, grab, dąb.
Lacrymaria, prawdopodobnie L. glareosa
Błażeju, a co jest powodem niepewności .. jeśli mogę spytać: słaby materiał zielnikowy czy braki w literaturze?
- a pytam dlatego, bo w tym rejonie jestem dość często i jakby coś to postarałbym się ponownie o owocniki.
Bo rozumiem, że nie zgłaszamy?
I jeszcze mała uwaga; na pewno nie jest to typowa Lacrymaria lacrymabunda, moją uwagę przykuł inny odcień blaszek i dlatego wrzuciłem ja do tego działu.
(wypowiedź edytowana przez mirek63 28.stycznia.2016)
Na pewno nie jest L.l. - to się zgadza. Zupełnie inna ornamentacja zarodników (u L.l. wyraźna, tu na granicy dostrzegalności).
Problemem jest kiepski materiał porównawczy, opisany w literaturze. Jedyny bardziej kompletny opis wskazuje na obecność wyrostka na znacznej części cheilocystyd, Twoje okazy maja taki wyrostek bardzo rzadko. Zmienność, inny gatunek?
W takim razie dobrze byłoby zebrać kolekcje składającą się z owocników w różnym wieku ... dobrze "kombinuję" ???
(nie pamiętam jakie wysłałem?)
Tak, najlepiej starszych.
Czy te wyrostki są takie spiczaste(ostre)... bo jeśli tak to są ale rzadko.
Nowy materiał, ale nie stary, kilka sztuk pobrałem i postaram sie tam "podskoczyć za jakiś czas. Sporo maleństwa jeszcze zostało, a dziś było tak:
OK! - już wiem jak wyglądają ... ale nie znalazłem:-(
-faktycznie trzeba chyba owocniki mocno dojrzałe?
A cholera wie:D Mam taką nadzieję...
Dziś znalazłem jeszcze jeden owocnik, jak dla mnie sporo jest takich ale poszukac troche trzeba bo nie we wszystkich miejscach.
#8228
od stycznia 2007
Potrzebowałam właśnie ostatnio wyjaśnienia (najlepiej graficznego) dla tego wyrostka na cheilocystydach, mam domnienamną Lacrymaria, ale ona ma w ogromnej większości (sprawdzonych dotąd preparatów) cheilocystydy główkowate, jedynie pojedynczo zdarza się coś na kształt wyrostka takiego, jaki pokazałeś, Mirku. Żadnych innych wyrostków (ang. appendage) nie widzę na moich, a ich główkowatość bez żadnych wątpliwości.
Zarodniki mojej są wyraźnie szorstkie, przede mną jeszcze sprawdzenie np. strzępek osłony z ich ewentualną inkrustacją :-) ale to nie dziś, nie jutro, bo inne sprawy na pierwszym planie. Ale jak i co pooglądam, pokażę dla porównania (w osobnym wątku) :-)
przy okazji ... to naprawdę pasjonujące odkrywać tożsamość grzybków poprzez testy mikroskopowe, czasem to ciekawa konfrontacja tego, co się wydaje na pierwszy rzut oka :-)
(wypowiedź edytowana przez topazzz 21.maja.2016)