Marku, zrobiłeś ciekawe zdjęcia. Gwoli ścisłości donoszę, że nie jest to aż tak pospolity grzyb, jak się wielu wydaje, chociaż u mnie w Chrzanowie w końcu ubieglego wieku wyrastał na podwórku przy wkopanych w ziemię deskach. W sumie notowałem go z około 10 powierzchni badawczych na 1430 wyróżnionych.
Piotr...masz rację. Zafascynowany tym znaleziskiem pilnie wypatrywałem innych stanowisk. W ciągu 2 tygodni w promieniu ok.5 km2 było to tylko to jedno. Niestety, nie ma go na czerwonej liście.
#307
od marca 2006
Przez cały sezon poszukiwałem kubecznika pospolitego i kubka prążkowanego ZAWZIĘCIE - , znalazłem po 2 stanowiska, a kubka ołowianoszarego[kubek ogrodowy]nie znalazłem. Powinny chyba JEDNAK być na CZERWONEJ LIŚCIE!!!
C. laeve widuje często, w wielu laskach w Warszawie (np. Kabaty, Rembertów). Może jest popularny, ale niezbyt rzuca się w oczy.
Wszystkie 3 gatunki są pospolite - tylko chyba często przeoczane. Mam wrażenie, że kubecznik jest "w byle parku" pod warunkiem, że jest w nim dąb, albo buk. Podobnie często spotykam kubka prążkowanego. Rzadziej ogrodowego, ale jak spotkam miejsce z resztakami roślin przy polach - to zazwyczaj kubek już je zjada (letem i jesienią).
Zaglądam w najdziwniejsze miejsca, rzadko w porządne lasy i uwzględniając swoje wieloletnie doświadczenie rysuje mi się pewna prawidłowość stosunku grzybów rzadkich, częstych i pospolitych - 75 : 20 : 5. Wiekszość naszych bohaterów znajduje się w pierwszej grupie. Ludzie, nie przesadzajcie, ta czerwona lista musiałaby mieć długość kilku zwojów tory - mamy coś takiego w Muzeum i ma ponad pięćdziesiąt metrów.
#315
od marca 2006
Robert -Fotki kubecznika pospolitego i kubka prążkowanego jak z atlasu, wzorcowe, przepiękne!
Brawoooo!!!