Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Różnokolorowe jadalne gołąbki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2013 « starsze wątki (do 05 sierpnia 2013) «

#109
od listopada 2012

2013.07.17 13:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa (anna73)
Zaczynają pojawiać się gołąbki. Wiem, że te o łagodnym smaku są jadalne, ale chciałabym spróbować je oznaczyć. Czy na podstawie tych zdjęć można zidentyfikować przynajmniej niektóre z nich albo przynajmniej zawęzić obszar poszukiwań do 2-3 gatunków podobnie wyglądających? Wszystkie miały łagodny smak, zapach przyjemny lub prawie bez zapachu.

1. W starym atlasie występował gołąbek fioletowy, ale w nowszych już go nie widać. Czy to jest fioletowa odmiana jakiegoś innego gołąbka? Owocniki na zdjęciu nie miały śladu żadnego odcienia oprócz fioletu. Rosną głównie w lesie iglastym.


2. Kolejny gatunek ma owocniki o bordowym kapeluszu i trzonie białawym z odcieniem bardziej lub mniej różowym lub bladym bordowym. Blaszki są białe, grzyby rosną w lesie iglastym lub mieszanym.

3. Następne owocniki mają kapelusz szarawy lub szarobeżowy. Miąższ pod skórką jest jasnoszary, bardzo kruchy. Grzyby są trochę podobne do niejadalnych gołąbków, ale tamte nieprzyjemnie pachną i mają ostry smak. Te pachną pięknie i smak mają łagodny.



(wypowiedź edytowana przez Anna73 18.lipca.2013)

#110
od listopada 2012

2013.07.18 18:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa (anna73)
Kolejne gołąbki znalezione przeze mnie w miejskim parku miały kapelusze czerwone z domieszką innych odcieni. Czy uda się rozpoznać jakie to gatunki?

4. Gołąbki o jednolitym czerwonym odcieniu rosły pod drzewami liściastymi. Przypominają trochę gołąbka blednącego, ale są kilka razy od niego mniejsze i mają znacznie ciemniejsze blaszki w kolorze żółtawym.


5. Kolejny gatunek przypomina gołąbka śledziowego, ale chcę się upewnić. Grzyby rosły w trawie w pobliżu drzew liściastych. Blaszki białe u młodych owocników białe, a u starszych ciemniejsze z odcieniem beżowym. Uszkodzone blaszki stawały się ciemniejsze, jasnobrązowe. Starsze owocniki pachniały trochę rybą, młode bez zapachu.



6. Ostatni ze znalezionych gatunków ma owocniki bordowe, ale w przeciwieństwie do podobnych wcześniejszych (punkt 2) blaszki są białe. Obok rosły zarówno drzewa iglaste jak i liściaste.

Mam ogólne pytanie dotyczące gołąbków. Czy poszczególne gatunki da się określić tylko na podstawie oględzin grzyba bez badania różnych reakcji chemicznych i bez mikroskopu?

#408
od listopada 2008

2013.07.18 19:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ala mikołaj (wink)
no cóż, wątpię by ktoś Ci pomógł w przypadku tych gołąbków, ja też tego nie zrobię...
kiedyś myślałam, że się da, no bo przecież, jak nie, jak tak :)
teraz trochę spokorniałam i Tobie też to radzę
a jeśli już bardzo chciałabyś spróbować oznaczać gołąbki po cechach makro, to takie dane i zdjęcia jak powyżej Ci w tym nie pomogą
każdy egzemplarz rozpatruj osobno, pomimo, że wydawałoby się, że są podobne bądź niemal identyczne, tzn. wszystkie wymiary (kapelusz, trzon, blaszki), miąższ (z reguły kruchy i miękki, ale zdarzają się gołąbki o twardym miąższu), barwa miąższu i jego przebarwienia w różnych częściach owocnika (po przekrojeniu/ uszkodzeniu, w blaszkach, w trzonie, u jego podstawy, po uwodnieniu), sposób przyrośnięcia blaszek do trzonu, czy są rozwidlone bądź anastomozujące, a jeśli tak, to czy bliżej trzonu czy krawędzi, grubość, gęstość, kruchość, kształt (proste, łukowate, brzuchate, zwężone, zaokrąglone), barwa ostrza, czy są blaszeczki (międzyblaszki), barwa kapelusza, gdzie jest ciemniejszy, gdzie jaśniejszy, czy są plamki i jakiego koloru, brzeg kapelusza, czy jest gładki czy prążkowany, a może z gruzełkami, czy skórka daje się zedrzeć i na jaką długość promienia, jaka jest barwa miąższu pod skórką, czy powierzchnia kapelusza jest matowa, czy błyszcząca, czy omączona, budowa trzonu (walcowaty, maczugowaty, powyginany, gdzie szerszy, gdzie węższy) powierzchnia trzonu (gładka, pomarszczona, żyłkowana, omączona), jego barwa, czy jest cały biały, czy ma różowe (karminowe, fioletowe) naleciałości, w jakim stopniu i gdzie, no i smak i zapach, z zapachem jest różnie, często można go lepiej wyczuć jak grzyb trochę poleży, np. wysypując zarodniki, bo barwa wysypu też jest bardzo istotna

i tak nie wymieniłam wszystkiego co miałam w zamiarze, bo trochę tego jest...
odczynniki jak najbardziej mogą być pomocne, pozwalają zawęzić poszukiwania, czasem mogą rozstrzygnąć wątpliwości, pod warunkiem, że ma się cały zestaw cech wymienionych powyżej, skrzętnie zanotowany i sfotografowany
trzeba brać pod uwagę zmienność gatunku, różniące się między sobą opisy i taksonomię, np. czy chodzi o R. rosea Quel. czy R. rosea Pers.
wspominam o tym, bo jeśli się nie zwraca na to uwagi, można przeczytać opis do innego gołąbka niż nas interesuje i nici z całego oznaczania

tak więc sam kapelusz na fotce to trochę mało, pomimo najszczerszych chęci ;)

#409
od listopada 2008

2013.07.18 20:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ala mikołaj (wink)
ale żeby jednak całkiem się nie poddać, to spróbuję choć trochę zawęzić ;)

1: no i właśnie tutaj masz próbkę problemu z taksonomią, synonimów przy wielu gatunkach jest mnóstwo, sporo zostało całkiem przemianowanych, jak wspomniana wcześniej Russula rosea, w polskiej literaturze jest to gołąbek śliczny, g. różowy i g. jutrzenkowy
za mało danych, nie mam pomysłu na tego gołąbka, ale pewnie sekcja Polychromae
2: może to być g. śledziowy, ale w szerokim ujęciu, gdzie masz do porównania kolejne kilka gatunków/ podgatunków i odmian
3. sekcja Heterophyllae
4: sekcja Coccineae? pod nazwą gołąbka blednącego nic nie znalazłam i nie mam z czym porównać
5 i 6: też myślę, że śledziowy s. lato czyli jak przy zdj. 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2013 « starsze wątki (do 05 sierpnia 2013) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji