• majówka ?
#677
od lipca 2007
31 maja
Las łagiewnicki. Rosły w miejscu, które wiele lat temu było wysypiskiem śmieci, obecnie zasypane wyraźnie żyzną glebą i porośniete rozmaitymi drzewami lisciastymi, mocno zacienione. Młode grzyby białe, stare jasno beżowe. Wyraźny, silny zapach, który określiłabym jako bardzo podobny do gąski zielonki. Czy to majówka wiosenna ?
to ja odpowiem, bowiem ostatnio pierwszy raz miałam okazję ją spotkać w parku
i ten zapach, silny, przypominający mi właśnie gąskę z dziecięcych lat, a określany jako mączny (do tej pory nie mogę pojąć, czemu tak jest nazwany, bo z mąką mi się słabo kojarzy), tyle, że moje siedlisko było zupełnie inne...
ale jeśli były jaśniejsze plamki na kapeluszu i żyzna gleba, to jest duże prawdopodobieństwo, że to ona
niech wypowiedzą się lepiej opatrzeni :)
#683
od lipca 2007
No właśnie, te opisy zapachów to dla mnie jakaś masakra. Wszędzie piszą przy majówce "zapach zjełczałej mąki". Jak mąka może być zjełczała, skoro to skrobia z dodatkiem błonnika, a jełczeją tłuszcze.
#10030
od grudnia 2003
mi majówka pachnie świeżym ogórkiem :-)Twoje jak dla mnie mało podobne do majówek
ale po zdjęciach można się mylić
One były takie już przejrzałe mocno ....
#10032
od grudnia 2003
Wszystkie majówki które zbierałem miały grube masywne trzony i kapelusze.Może różnią się majówki z liściastych i iglastych?
może się różnią, tutaj moje z parku, osobiście nie mam wątpliwości, że to one
coś podobnego jest gąskami zielonymi z iglastego lasu i spod topoli
patrząc na te fotki mamy trzy siedliska: las liściasty, iglasty (świerk i sosna) oraz park z mieszanymi, ale raczej w trawie - i wszystkie nieco się różnią, ale myślę, że podstawowe cechy są stałe i łatwe do zaobserwowania