Dzisiaj natknąłem się na nowe stanowisko tych grzybków. Siedlisko to resztki kępy drzew ( osik ) nad rz.Widawką. Prawie wszystkie osiki zostały tam wycięte, głównie przez okoliczną ludność z pomocą bobrów ( już nie pamiętam kto zaczął ) w ostatnich dwóch latach. Rośnie tam jeszcze kilka leszczyn i dąbków. I właśnie pod resztkami jednej z leszczyn znalazłem 11 owocników gwiazdoszy, w większości mocno uszkodzonych. Poniżej tych kilka zachowanych w całości.
Było by fajnie :) Ale czy nie mają za mało ramion ? Ten talerzyk też jakis taki, raz wyraźny, raz wygląda, że go nie ma. Nie ma innej rady, tylko trzeba będzie monitorować stanowisko. W jakim okresie owocnikuje, bo na razie nie znalazłem o tym info ?
późnym latem W Polsce znany ze stanowiska historycznego (oznaczony z materiału zielnikowego, w którym był zdeponowany jako G. rufescens. Jeśli jest ta miseczka, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem on, mimo małej liczby ramion.
Yes, yes, yes ;-)) Skromniutko, ale jest :-). Dzisiaj udało mi się natrafić na jeden, jedyny (?), świeży owocnik. Pod owocnikiem była piękna owa "miseczka" ( na zdjęciach nie za bardzo to widać niestety )