Darku! - nie wiem dlaczego Ci jest bardzo przykro, bo ja jestem w pewnym sensie zadowolony z Twojej wypowiedzi :-)
Najważniejsze jest to, że w końcu wiem z którym z nich mam do czynienie a odpowiedzi na to pytanie szukałem już od dłuższego czasu.
Co do wieku, to wiesz, że Ci na to pytanie nie odpowiem a jedynie mogę stwierdzić, że podobnych do tego z fotki, spotkałem kilka, może nawet kilkanaście sztuk. Bardzo majestatycznie wyglądają na malowniczo powykręcanych pniach grabowych.
Z drugiej strony patrząc, to zasiałeś w moim toku myślenia ziarenko niepewności co do innych znalezisk. Zastanowiły mnie w tym momencie czyrenie, dość często rosnące u mnie na olszy. Jeszcze nie spotkałem na nich ani jednego okazu o tak "fantastycznych" kształtach. Pomijając wiek młody gdy mają kształt przylegającej do pnia, jasnobrązowej (rdzawej) poduszeczki, to w wieku dojrzałym przybierają kształt typowo konsolowaty.
Oto przykład, jeden spośród wielu:
Z kolei na jabłoni nigdy nie spotkałem tego czyrenia o kształtach podobnych do prezentowanych wyżej.
Zazwyczaj wyglądają tak:
/
Wykorzystam fakt, że zajrzałeś do wątku i zadam Ci jeszcze jedno pytanie:
- co sądzisz o tych czyreniach, dobrze określiłem ich gatunek uznając je za
Phellinus alni ?
... bo jeśli tak to świadczyłoby to o bardzo dużej zmienności tego gatunku.
Alu! - bardzo dobrze, że wspomniałaś o tym co jest w Chekliście i jestem Ci za to wdzięczny. Tego akurat nie sprawdzałem a każda informacja jest cenna i w sumie zebrane wszystkie, dają jako taki pogląd na temat:-)