Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Niby mleczaj
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 listopad «

#0

2004.11.12 19:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa 1
Las mieszany.
Dla mnie wyglądają jak mleczaje, ale zero mleczka.
Znalezione 20 października.

#11

Rosły pod brzozą? Wyglądają na przerośnięte mleczaje wełnianki Lactarius torminosus.

#0

2004.11.12 20:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa 1
W tym lesie jest tak duża plątanina korzeni drzew liściastych, że jeśli grzyb nie rośnie bezpśrednio przy pniu, to nie da się powiedzieć pod czym rósł.Na pewno rośnie tam wiele brzóz.
Chyba czytałam, że wszystkie mleczaje wydzielają mleczko, te grzyby nie.

#15

Z mleczajami jest tak, że im starszy tym o mleczko trudniej. Na 200 % jest to mleczaj, na 99,9 % mleczaj wełnianka. Świadczy o tym sam pokrój owocnika, faktura skórki i kruchość miąższu.

#425

2004.11.12 20:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (admin)
To niewątpliwie mleczaje.

Wszystkie mleczaje mają mleczko tylko czasem go nie wydzielają - bo są podsuszone, zbyt stare lub po prostu w złej kondycji.

Innymi słowy obserwacja wydzielania mleczka utwierdza w diagnozie mleczaja, niezaobserwowanie mleczka nie wyklucza jednak takiej diagnozy.

Podobnie jak wszyskie muchomory sromotnikowe (Amanita phalloides) mają błoniasty pierścień - tylko czasem go nie widac bo już odpadł bez śladu.

#0

2004.11.13 04:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa 1
Przepraszam, wczoraj siadło mi połączenie z siecią.
Dziękuję. Myślałam, ze mleczko to warunek konieczny, a nie dodatkowy.
Ale się cieszę, bo wizualnie zaklasyfikowałam go do wełnianek, tylko głupio mi było to sugerować, ze względu na brak mleczka.

#428

2004.11.13 08:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (admin)
Mleczko to warunek konieczny, jak najbardziej, do pewnego oznaczenia gatunku mleczaja w większości przypadków.

Między innymi dlatego w praktyce nie warto podchodzić do oznaczania owocników w fazie rozwoju, gdy są "praktycznie nieoznaczalne". Tj. za młodych, za starych, uszkodzonych, zdeformowanych przez suszę lub inne przypadłości meteorologicznymi.

Na upartego takie niedorobione grzyby super spec oznaczy (czasami) po cechach mikroskopowych (albo po DNA :) ) ale to inna bajka.

Nie warto podchodzić do oznaczanie "niedorobionych" owocników i z tego względu, że zwykle jest problem raczej nadmiaru grzybów do oznaczenia niż ich niedoboru. Oczywiście jeśli patrzymy na wszystkie grzyby a nie tylko na te duże kolorowe.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 listopad «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji