• blaszkowy, brązowy z białymi strzępkami
Czy to może być jakiś strzępiak?
gromadka kilkunastu takich grzybków rosła w wilgotnym wielogatunkowym lesie (dąb, brzoza, olsza, buk). Poczatek listopada
To raczej maślanka ceglasta. Strzępiaki wyglądają zupełnie inaczej. Mają dzwonkowaty kapelusz z żeberkami.
To raczej nie jest maślanka ceglasta. Ona nie ma tak brązowego kapelusza.
Mnie nic nie przychodzi do głowy.
Może jakaś włośnianka?
Teraz jestem pewien niemal na 100%, że to maślanka obrzeżona (Hypholoma marginatum).
Grzyb dość podobny do Hypholoma marginatum, ale to raczej jakaś kruchaweczka (Psathyrella), Psathyrella deliniata, Ps. olympiana, albo jeszcze inna...
Tak mi się wydało to podobne do maślanki obrzeżonej, że nie patrzyłem dalej. A tu rzeczywiście, cała masa kruchaweczek bardzo podobnych do tych grzybków. Na przykład Psathyrella pennata.
Psathyrella pennata ma dość charakterystyczne siedlisko - rośnie na wypaleniskach i kapelusz, owszem ze zwiasającymi resztkami osłony na brzegu, ale raczej "szaro-bury", a nie tak ładnie brązowo-czerwony.
Może i tak. W każdym razie jest to jakaś Psathyrella. Oczywiście nie upierałem się przy tej pennacie. Podałem dla przykładu, podobną.
Jasne. Sorry za dydaktyczny ton, to zboczenie zawodowe.
Aniu, a jaka jest Twoja opinia???
Jakby była informacja o barwie wysypu zarodników można by przynajmniej wykluczyć którąś z hipotez tj. maślankę (purpurowobrązowy wysyp), kruchaweczkę (czarno-brązowy) lub zasłonakowate (rdzawobrązowy).
A tak to sobie zgadujemy.
Jak zobaczyłam pierwszy raz zdjęcie - pomyślałam - jakaś Psathyrella, ale nie jestem pewna na 100%. Nie mam dobrze "opatrzonej" maślanki obrzeżonej :-( Wydaje mi się, że Maslanka obrzeżona powinna być jaśniejsza, bardziej pomarańczowa, mniej "krzepka", no i raczej w lasach iglastych.
Pozostaje mikroskop :-)
a czy ma znaczenie że pokazany grzybek jest młody i , chyba, zziębnięty ?
Ma znaczenie. Na młodym dobrze widać osłonę, której smętne resztki może można byłoby dostrzec na starym. Zziębnięcie czasem zmienia kolor, ale w tym przypadku chyba grzybek nie jest jakoś zmieniony. Na starym z kolei dobrze byłoby widać kolor dojrzałych blaszek i może nawet kolor wysypu, gdyby zarodniki posypały po trzonie :-) Dlatego dobrze jest mieć grzyby w różnych stadiach dojrzałości :-)
#1849
od września 2004
Teraz mogę powiedzieć, że to na 100% nie jest Psilocybe marginata :-)
Czyli Psathyrella...