Znaleziony w 2009 roku i do tej pory nie udało mi sie ustalić jego "tożsamości". Kiedyś chyba nawet zamieszczałem jego zdjęcia ale bez efektów, może ktos coś podpowie. Rósł tak jak widać na kawałku drzazgi brzozowej.
Po hymenoforze wygląda faktycznie jak ona ale przeszukałem szmat internetu i nie znalazłem podobnej (z wierzchu) do niej, chociaż też ją podejrzewałem ? i substrat w tym przypadku mi pasował. Zmienne cholernie te nasze nadrzewne.
Grzyby. Tom III ŻAGWIOWATE II (POLYPORACEAE PILEATAE) Stanisław Domański, Henryk Orłoś, Alina Skirgiełło PWN Warszawa 1967 "1. Cerrena unicolor (Bull. ex Fr.) Murr. ...Uwagi: Gatunek dość zmienny. Opisane formy różnią się głównie budową i barwą owocników oraz kształtem por"
Znaczy się przekroić w poprzek i sprawdzić, czy jest ta charakterystyczna dla tego gatunku ciemna warstwa strzępek pomiędzy hymenoforem a miąższem, chociaż teraz o ile nie ma suszka to będzie to niemożliwe.
Po przejrzeniu wszystkich "za i przeciw" faktycznie wygląda na to, że to jeszcze dość młoda Cerrena unicolor:-) Zmylił mnie jej ten świeży i mocno brązowy wierzch owocników, ale że jest opisywana jako bardzo zmienna to nawet ten kolor mieści się raczej w granicy jej barw. Zważając na to, że ma ona skłonności do szybkiego porastania wierzchu kapelusza różnego rodzaju porostami rzeczywiście owocnik musi być bardzo młody ale już nawet w tym wieku widać pierwsze objawy zielenienia co zaznaczyłęm na fotce niżej.