• Noworoczny spacer
Na kilku zdjęciach załapały się śluzowce :-)
na 2, 4 i 7 trafiła się Hemitrichia serpula a na 3 5 i 6 jakaś Trichia.
Z grzybów rozpoznaję, mam nadzieję ;-) Tremella foliacea na 1 a na 8 Auricularia auricula-judae.
Swoją drogą ciekawe kogo UE wspomaga tym gulaszem...
Na pierwszym niewątpliwie Tremella foliacea. Na ósmym teraz to Hirneola auricula-judae. Dziewiąte, szkoda, że nie ma spodu, ale sprawiają wrażenie szeroko pojmowanych grzybów pleurotoidalnych. Dziesiąte płomienica - Flamulina velutipes. Jedenace, lejkówka. Dwunaste i trzynaste - prawdopodobna Datronia. Czternaście do siedemnaście - Po prostu coś dla Pimpka. Osiemaście, dziewiętnaście takoż, ale rodzaj Ascocoryne. przy Dużej hubie też wymiękam.
Te żółte Pimpkowe, to prawdopodobnie Bisporella citrina, ponoć ma mieć biały miąższ więc "sekcja" mogłaby sprawę wyjaśnić.
Duża nadrzewna to mogłaby być smolucha świerkowa, ale o tej porze powinna mieć ciemniejszy hymenofor a tu widzę jasny brzeg owocnika, więc pewnie lakownica spłaszczona, widok porów wszystko by wyjaśnił.
Pozostałe, tak jak wyżej:-)
Dziękuję za zainteresowanie się wątkiem. Poprzez ten wątek chciałem przedstawić krainę Puszczy Wkrzańskiej, a konkretnie Las Arkoński w Szczecinie. Jest to kraina często i gęsto przydeptywana przez szczeciniaków, ale pomimo tego na brak towarzystwa saren i ptactwa nie można narzekać. Miejsce te jest niedaleko mojego miejsca zamieszkania, kilkadziesiąt minut spacerkiem i jestem w krainie która zmusza mnie żebym zapomniał o o wszystkich problemach życia codziennego.
A propo, co do typowania - Pimpkowe żółte są znacznie większe od bisporelli, a dalej to chyba lecąc po Atlasie Marka to chyba galaretnica pucharkowata. Chyba że aura zimowa "napompowała te owocniki" :).
Tuż przed wsparciem "UE" to smolucha bukowa, pod koniec roku jak się nazbiera więcej GREJÓW, Ania dostanie ode mnie pod choinkę :).
Znalazłem dwa stanowiska.
Jeszcze raz dziękuję nie tylko Wam, ale wszystkim BIO-FORUMOWICZOM i życzę wszelkiej pomyślności w 2013 r.
Ano tak Henryku, faktycznie nie przyjrzałem się zbyt dobrze substratowi i myślałem, że to pniak świerkowy. U siebie jak do tej pory spotykałem tylko smoluchy świerkowe i w smoluchach bukowych nie mam zupełnie opatrzenia:-(
Co do Bisporella c. to nie pamiętam kto, ale ktoś powiedział, że należy sprawdzać barwę miąższu. Wystarczy skaleczyć albo znaleźć miejsce wygryzione przez owady takie jak na załączonej fotce (wyraźnie widać biały miążśż).
Dawno tam nie byłam, ale te zdjęcia zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. A szczególnie te zimówki, boczniaki i uszaki bzowe. Ale widać, że pod Tanowem rosną podobne grzyby. Tylko tych żółtych kulistych jeszcze nie widziałam.