Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Czyżby łuskowiec jeleni? a ten drugi?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 listopad «

#61

2004.11.06 19:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Elmira Brzozowska (elma)
Grzyb, którego dziś znalazłam miał ciemny, brązowy kapelusz o średnicy ok. 10 cm. Sliski na wierzchu (ale to może być efekt wczorajszego deszczu), białe blaszki uwypuklone do dołu, trzon dość cienki w porównaniu z kapeluszem - długości ok. 10 cm. Cechą charakterystyczną były ciemniejsze kosmki (centki) na tym trzonie (dość jasny). Tochę przypominał trzon kozaka, ale był śliski w dotyku. Rósł na spróchniałym pniu. Zapach był ledwo wyczuwalny, nie potrafię go określić.
Wydaje mi się, że to Łuskowiec jeleni, ale nie jestem pewna. Nigdy go wczesniej nie widziałam w naturze.

luskowiec?
luskowiec2

#62

2004.11.06 19:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Elmira Brzozowska (elma)
Natomiast poniżej to chyba Łuszczak zmienny, ale też nie jestem pewna. Nie chciałabym pomylić z hełmówką obrzeżoną. Ale hełmówka nie ma chyba jaśniejszego środka.....?

łuszczak

I jeszcze jedno. Czy ktoś zbiera te grzyby? Jak je przyrządzić?

#666

2004.11.07 09:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Pierwszy grzybek to faktycznie łuskowiec jeleni :-)
Drugi to na 90% łuszczak zmienny (taki "kolorowy" kapelusz, kępki, las liściasty), ale przy łuszczakach dobrze by było gdybyś zamieściła jeszcze zdjęcie grzybków od spodu :-)
Według mnie łuszczaki najlepsze są na zupę lub sos lub w mieszance - duszone. Marynowane są dla mnie za "cienkie". Często też je suszę i potem dodaję do tych wszelkich bigosów, krokietów, pierogów, naleśników, pasztecików - wszędzie tam, gdzie robi się farsz z samych grzybów lub z ich dodatkiem :-) No i do mięsa - jak piekę, duszę lub smażę :-)))

#18

2004.11.16 21:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Tadeusz Otyś (teddi)
... ten drugi to napewno łuszczak zmienny .Bardzo je sobie cenię na zupę lub sos ; uprzednio zamrożone <bez> niezle ,..prawie..,konkurują z uchem bzowym.
Łuszczak, w odróżnieniu od hełmówki,zawsze wyrasta kępą z jednego miejsca. Oczywiście zwykle wyrasta kilka czy wiele KĘP obok siebie , ale hełmówka to pojedyńcze osobniki nawet, jeśli bardzo blisko siebie.
..poza tym, łuszczak lubi pieńki, hełmówka często rośnie leżących gałęziach a żółte środki bywają - nie bywaja! czasem ich nie ma!

#678

2004.11.16 21:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Teddi, czy informację o "kępowym" sposobie występowania owocników Łusczaka zmiennego masz z literatury, czy z wieloletniego doświadczenia?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 listopad «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji