Jeżeli rosłoby to na pniaku drzewa iglastego, powiedziałbym, że to Marasmius androsaceus (sam znalazłem w zeszłym tygodniu na korze i szpilkach sosny). Ale na dębie? Poza tym ten Marka wygląda jakby miał grubszy trzonek, wtedy byłby to Micromphale perforans (pachniałby kapustą). Ale ten też występuje na igłach...
no właśnie - mój patyk jest sosnowy
O, to teraz tylko pytanie czy śmierdzi kapustą czy nie i jak gruby ma trzonek; wtedy albo jedno, albo drugie.
#362
od kwietnia 2006
Michał, pniak jest dębowy na bank (na 100%). Jest w dąbrowie, którą znam jak własną kieszeń, poza tym drzewo leśnicy wycieli przy ostatniej wycince. Są bardzo podobne do grzybów Mirka, ale te trzony... i na pewno nie iglak:-/ Porządna zagadka się szykuje:-) Aha, nie pachniał kapuchą, w ogóle bezwonniak. Specjalnie go pod tym względem obwąchałem:-) pozdrawiam i dzięki!
#369
od kwietnia 2006
na pewno nie splachnoides (=quercophilus):-/
Też wymiękam, ale jeszcze powalczę i jak w końcu odkryję co to, to dam znać! A nie poddam się łatwo:-)W zimie będę męczył niewiadome z eksykatów.
Dziękuję Michał.
Jednak dla mnie to Marasmius alliaceus.
Marasmius (=Setulipes) androsaceus ma dość szerokie "spektrum pokarmowe". Najczęstszy jest oczywiście na ściółce iglastej, ale spotyka się go też na liściach i resztkach drewna dębów. Według mnie to on.
U Mirkich też.
M. alliaceus tak mocno pachnie czosnkiem, że często najpierw czuje się zapach, a dopiero potem widzi się owocnik :-) To nie on.
#379
od kwietnia 2006
Dziękuję wszystkim. M. alliaceus odpada na 100%, ale androsaceus... jak sprawdzę zarodniki, to dam znać, co to takiego:-) pozdrawiam!
A nie jest to przypadkiem Micromphale perforans?
#402
od kwietnia 2006
Nie ma ściółki iglastej i nie pachniał czosnkiem, więc raczej odpada, a pniak na bank jest dębowy. Sprawdzę Jacku mikro po sezonie i dam znać. Dzięki!
#404
od kwietnia 2006
Ale byk! Nie wiem, może jakiś Micromphale? Kapelusz ma sporą średnicę. ate twardzioszki, które do tej pory poznałem, to maluchy poniżej 2cm.
#3460
od kwietnia 2004
E, co Ty! Niektóre przydrożne mają po 5-6 cm średnicy! Ten jest takiej właśnie wielkości, jak twardzioszek przydrożny.
#408
od kwietnia 2006
Masz rację:-) o nim zapomniałem, ale w lasach spotykam głównie maluchy na liściach, albo rotula, przydrożny wypadł mi z głowy:-)
Jola, przychodzi mi do głowy tylko podstarzały czosnaczek (forma bezwonna w dodatku...) M. scorodonius.
Ale to tak bardzo niepewnie....