• Biały miseczniak z setami
#6907
od sierpnia 2002
Cześć Agnieszko.
Witaj na forum. W pierwszej chwili pomyślałem, czy to aby nie podstawczak? Od razu przypomniałem sobie moje nieoznaczone znalezisko:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/250792.html ale sądzę, że byś to przecież od razu pod mikroskopem zobaczyła :-)
Co z workami? Oczywiście 8-zarodnikowe? Aparat workowy amyloidalny? Jaki jest kształt zarodników? Co z kroplami oleju? Bez przegrody? Masz więcej mikro-zdjęć a może szkice? Sety grubościenne czy cienkościenne? Septowane? Szpiczaste czy zaokrąglone? Pogrubione na szczycie?
Arachnopeziza z trzonkiem? Te rodzaj ma raczej włoski niż sety....
#6908
od sierpnia 2002
Takie włoski mówią nam o tym, że jest to Hyaloscypha sp. - ale dalej raczej nie pójdziemy..... Potrzebne są informacje czy worki wyrastają z croziers czy nie, oraz Huhtinen robi jeszcze test dextrinoidalności włosków, ale to nie pójdzie w materiale zabarwionym CB.
Choć gdyby posiedzieć nad tabelą w kluczu, wybrać te z nieamyloidalnym aparatem workowym, wykluczyć drewniane substraty, wpasować przedział wielkości zarodników itd.... to byśmy się zbliżyli do gatunku, a może nawet dałoby się oznaczyć?
Ale tak czy siak kropelki oleju w zarodnikach są w tym rodzaju ważne, lub choćby procentowa zawartość oleju (=OCI, =LC).
Agnieszko - męczymy to maleństwo dalej? Szukać po półkach gdzie mam Huhtinena czy sama sobie poszukasz czy masz tę monografię u siebie? Zapytaj Mateusza, bo wydaje się mi, że ta monografia jest wśród tego, co Jemu dawałem.
(wypowiedź edytowana przez pimpek 17.sierpnia.2012)
Nie udało mi się zauważyć kropelek oleju w zarodnikach. Postaram się jeszcze pomęczyć to maleństwo z Mateuszem. Dam znać, co nam wyszło z klucza.
Jeszcze raz dzięki za pomoc!
#6909
od sierpnia 2002
W sieci widzę, że mogą występować na Sphagnum, np. taki poster:
http://www.ymparisto.fi/download.asp?contentid=122848&lan=fi Daj zdjęcia kilku zarodników spod immersji, ok?
Daj znać co i jak poszło dalej i czy znalazłaś jeszcze jakieś owocniki na tym substracie.
Ależ proszę bardzo! Nie ma za co i polecam się na przyszłość!
(wypowiedź edytowana przez pimpek 18.sierpnia.2012)
Mam problem ze zdjęciem spod imersji, bo aparat jest przy mikroskopie, który nie ma takiej opcji. Mateusz nie znalazł Huhtinena. Póki co oznaczenie do rodzaju i tak bardzo dużo mi dało. Niestety nie mam już teraz za bardzo czasu na mikrogrzybowe eksploracje, (praca licencjacka czeka) ale bardzo chętnie będę je kontynuować po obronie.
Pozdrawiam!