• POMOC - POWIĘKSZENIE MIKROSKOPU
Potrzebuje pomocy w celu okreslenia powiększenia mikroskopu. Przy danym okularze mam zrobione zdjęcie podziałki 1 mm podzielonego na 100 cześci. Na zdjeciu przy danym okularze mieści mi się np. 84 działki, a wiec 0,84 mm . Jakie to będzie powiększenie. Powinno wyjść coś koło 200.Prosze o metodyke postępowania przy obliczaniu powiększenia. Pozdrawiam
#2956
od kwietnia 2001
Z tego nie wynika żadne konkretne powiększenie tylko tyle że na zdjęciu masz zobrazowane 0.84mm obserwowanego obiektu.
O powiększeniu będzie można mówić dopiero jak to zdjęcie wyświetlisz/zreprodukujesz w określonym rozmiarze.
Jak zdjęcie będzie miało 8.4cm to powiększenie będzie 84mm/0.84mm = 100 razy
jak je będziesz miał np. wydrukowane w rozmiarze 84cm to będziesz miał powiększenie 1000 razy.
Praktyczne bywa też określenie ilu mm czy mikrometrom odpowiada 1 piksel oryginału cyfrowego zdjęcia (o ile to zdjęcia cyfrowe). Dzielisz zobrazowana wielkość (w tym przykładzie 840 mikrometry) przez to ilu pikselom odpowiada - i masz wymiar w mikrometrach na piksel.
Będzie to odpowiednik "stałej mikrometrycznej" do pomiarów rzeczywistych rozmiarów obiektu na zdjęciu cyfrowym.
O tym nie piszesz ale może Cię jeszcze interesować tzw. powiększenie optyczne - to liczysz mnożąc powiększeni obiektywu przez powiększenie okularu (i ewentualnie powiększenie nasadki o ile tam ma inne niż 1x). Ale ta wartość nic Ci nie powie o tego rodzaju powiększeniu ("na zdjęciu") o które pytasz.
"Jak zdjęcie będzie miało 8.4cm to powiększenie będzie 84mm/0.84mm = 100 razy
jak je będziesz miał np. wydrukowane w rozmiarze 84cm to będziesz miał powiększenie 1000 razy"
JEszcze jedno pytanie.
Czy jeśli zrobiłem już zdjęcie i jak je wydrukować w rzeczywistych rozmiarach. Jak biorę na zdjęcie prawym i drukuj. to mam wiele opcji. CZy jeśli wezme wydrukuj na całej stronie i odznacze dopasuj do strony. to wydrukuje mi się w rzezcywistym rozmiarze?
#2958
od kwietnia 2001
"Rzeczywisty rozmiar obiektu" który pokazujesz na fotografii to w twoim przykładzie 0.84mm i to będzie taka większa kropka.
"Rzeczysty rozmiar fotki" to pojęcie bez większego sensu.
Chyba że rozumieć przez to rozmiar matrycy aparatu cyfrowego lub kadru na kliszy w aparacie analogowym.
Ale raczej nie o to Ci chodzi.
Przemyśl sobie sprawę wychodząć od rozmiaru obiektu, potem masz jego obraz w jakiejś skali odwzorowania (mm obiektu na piksel obrazu), potem ten obraz reprodukujesz na papierze w jakiejś skali -- możesz linijką zmierzyć wymiar obiektu na wydruku - określić tym sposobem skalę odwzorowania i powiększenie liniowe.