Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Gwiazdosz
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2012 « Archiwum 2012 kwiecień «
i

#1653
od kwietnia 2006

Przez przypadek znalazłem to cudo pod grupą sosen na skraju drogi. Wydaje mi się, że jest to promieniak wilgociomierz, ale widzę to po raz pierwszy i nie jestem przekonany. Przy okazji zapytam, czy można go nawilżyć aby wyprostował ramiona gdyż są całkowicie zwinięte ku dołowi.


i

#1654
od kwietnia 2006

Zrobiłem zdjęcie podstawy osłony wewnętrznej. Widać tam jakieś pozostałości. Jeśli to resztki kołnierza to mógłby to być gwiazdosz potrójny?

#721
od grudnia 2006

Właśnie ja bym stawiał na G. triplex, znalazłem go raz, ale niech wypowie się ktoś bardziej obeznany.

#3232
od maja 2009

2012.04.19 10:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Owocnik jest na tyle stary że ciężko w tym stadium na podstawie cech makro wytypować jeden konkretny gatunek. G. triplex faktycznie odpowiadałby przedstawionym cechom ale inne też należy wziąć pod uwagę.
Podejrzewam, że w tym przypadku 100% pewności można uzyskać tylko mierząc zarodniki chyba że Ania wypatrzy w nim jakieś charakterystyczne cechy.

Dobrze by było, jakbyś podał wymiary owocnika a przede wszystkim średnicę główki.

Ja z kolei wziąłbym pod uwagę jeszcze g. rudawego (Geastrum rufescens) a jeśli owocniki nie były zbyt duże, to może pospolity g. frędzelkowaty (Geastrum fimbriatum).
G. triplex powinien wokół ujścia zarodników mieć delikatnie zaznaczoną otoczkę a na zdjęciach jej nie widać ... chociaż, może być to przyczyna wieku.
i

#1655
od kwietnia 2006

Średnica główki wynosi 3 cm, długość jednego ramienia 5 cm, więc rozpiętość całości powinna mieć co najmniej 10 cm. Ilość ramiom 7. Wokół ujścia w jednym miejscu dostrzegam obszar promieniście karbowany. Owocnik jest rzeczywiście stary, leżał wśród liści i igliwia. Z uwagi na wymiary g.frędzelkowaty można pominąć. Barwa osłony wewnętrznej brudobiała co może odpowiadać g.rudawemu. Ostatnie 3. zdjęcia wykonane są przy świetle domowym, dlatego kolory są przesunięte w kierunku brązu.


(wypowiedź edytowana przez ttadeusz 19.kwietnia.2012)

#3234
od maja 2009

2012.04.19 13:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Przykro mi Tadeuszu, ale ja Ci odpowiedzi nie udzielę:-(
za "cienki Bolek" jestem w tym temacie.

ale Ci coś podpowiem, a Ty mając owocnik w reku lepiej zadecydujesz z czym masz do czynienia:-)

G. triplex - stary, ubiegłoroczny

.
.
G. rufescens - tu nie mam w kolekcji starych, więc widok ujścia młodego musi wystarczyć.

#1656
od kwietnia 2006

Mirku, wybór jest niewielki. Na dziś, w moim przekonaniu to g.rufescens. Dziękuję za pomoc.
i

#1762
od kwietnia 2006

Niestety, przekonanie moje było błędne. Nowe, tegoroczne owocniki z tej samej lokalizacji okazały się G.triplex. Poniżej zdjęcie.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2012 « Archiwum 2012 kwiecień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji