A podstawa trzonu? Jaka jest?
Dwa ostatnie kadry, dwa zdjęcia. Następne może za rok. Nie ma więcej. :(
A może to ta nasza legendarna hełmówka obrzeżona? Zaraz zajrzę na stronę, bo w mojej literaturze opisana jest bardzo niedokładnie. Niby pierścień jest, ale bardzo szybko zanika. Blaszki przyrastają lub krótko zbiegają. Trzon u wierzchołka biało oprószony.
Napewno nie obrzeżona. Już bliżej temu do hełmówki jesiennej (Galerina autumnalis).
Po chwili cofam to, co mówiłem, może być obrzeżona, tylko nie pasowała mi ta barwa kapelusza. (Za ciemna)
Żółte blaszki, na drewnie. To może być jakiś łysak (Gymnopilus).
Nigdy nie słyszałam o łysakach. U mnie Gymnopilus to płomyczek. Czy żółte blaszki i na drewnie są cechą charakterystyczną dla wszystkich Gymnopilus?
gymno-pilus
to właśnie nagi-kapelusz stąd łysak
Z płomyczkiem się nie spotkałem. Lepiej oddaje wrażenie gdy spotyka się tego grzyba - znać w tej nazwie pazur Wojewody :)
Szmaciak wg. czeklisty i Wojewody powinien sie nazwyać sadziak czy jakoś tak od siedzenia. Ania pamięta.
Gymnopilus - Na drewnie i jego resztkach zawsze. Blaszki żółte albo rdzawożółte. Rdzawobrązowy (ale nie ciemny) wysyp zarodników. Kapelusz pomarańczowordzawy i wariacje wokół tego tematu. Na starość z ciemnymi plamami.
Płomyczek wspaniały jest w Grzyby znane i mniej znane - A.Dermek.
Nie upieram się przy swojej nazwie, tylko podaję Ci, gdzie to jest.:)
Ta dziwna nazwa szmaciaka to siedzuń - tak został chyba nazwany po raz pierwszy po polsku przez mykologa, który wtedy o nim pisał. No i zasada jest chyba taka, że jak ktoś nadał już nazwę i ją opublikował to raczej nie powinno się jej zmieniać.
A Gymnopilus w większości atlasów faktycznie nazywa się łysak. Jak będzie w "czekliście" - zobaczymy w przyszłym roku :-))
Płomyczek - dużo ładniej :-))