03 01 2012. Mokry ols z domieszką brzozy i świerka. Na leżącym pniu brzozy, w tym miejscu nieco nad ziemią skupisko kilku owocników koloru różowego. Głównie na bokach i w dolnej części pnia. Po kilku godzinach suszenia kolor spłowiał. Powierzchnia przekrojonego owocnika mocno się zarumieniła i po krótkiej chwili spłowiała. Pory bardzo drobne, rurki długosci do 6 mm. Smak lekko gorzkawy Zapach nn KOH bez przebarwień
Jeśli to Schizopora flavipora, to dziwię się że jest w GREJU. W zeszłym roku i w tym na zmurszałych brzozach w Lesie Arkońskim spotykam od groma. Swoje spostrzeżenia wysuwam po cechach makro przedstawionych w GREJU.
Henryk, wg mnie biorąc rodzinę Schizoporaceae - drewniczkowate, to po cechach makro to można powiedzieć; i dużo i bardzo niewiele. Praktycznie to dopiero mikroskop może pomóc nam w określeniu z jakim gatunkiem tak naprawdę mamy styczność (myślę o przeciętnym obserwatorze grzybów) ;-)
Zauważ, że Marcin napisał "raczej". Nie wiem czy ze względu na nie najlepszą jakość zdjęć czy też możliwość wizualnej pomyłki z innymi gatunkami?
Mam ten komfort że grzyb rośnie w rezerwacie Świdwie , 300 m od mojego biurka, będę do niego zaglądał częściej. Może jak wyrośnie więcej to się da określić po cechach makro. Jeśli nie, to mogę wziąć eksykat. ( mam stosowne zgody ). Póki co zrobię lepsze zdjęcia.