Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Scutellina z pofałdowanym brzegiem
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Scutellnia «
i

#504
od maja 2006

Oprócz tego, że brzeg jej był pofałdowany to jeszcze
czerwony jej kolor intensywniejszy.
Piotrze, o te właśnie pytałem



i

#3078
od sierpnia 2002

2006.07.31 09:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Ładne, ale bez mikroskopu tego się nie rozbierze :(

A co to za drobiazgi naokoło ??

1
i

#507
od maja 2006

Podczas wycinania Scutelliny też je dojżałem.
Dziś muszę je zerwać:-)))
Widzę że Pezizowate luuubią rumosz:-)))



(wiadomość edytowana przez piotrekchacha 31.lipca.2006)

#2018
od września 2004

Aparat zobaczył więcej... ;-))
i

#2909
od maja 2006

No to rok minął, Scutellinia wyrosły ponownie. Ponizej ich mikrocechy - myślę że to Scutellinia trechispora (Berk. & Broome) Lambotte.

najdłuższe jakie znalazłem włoski miały około 300um długości.


Zarodniki w CB o srednicy 17um, pory na powierzchni mają wielkość około 2 um.




Czy dobrze oznaczyłem?
i

#4890
od sierpnia 2002

2008.07.21 16:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Okrągłozarodnikowe Scutellinia nie są łatwe, ponieważ panuje potężne zamieszanie w taksonomii. Tu się kiedyś z taką męczyłem: https://www.bio-forum.pl/cgi-local/show.cgi?33/41936 i w sumie to stanęło na tym, że musi to być właśnie Scutellinia trechispora (Berk. & Broome) Lambotte.

Trzeba dokładnie pomierzyć włoski oraz obserwować kształt i rozmiary brodawek a dodatkowo jak są zakończone. A i wówczas należy użyć kilku źródeł, kluczy czy publikacji, żeby podac nazwę, a i tak wówczas najpewniej podać ją jako "ss. ktośtam) :)

Przesyłam Ci na majla publikacje Donadini 1983 oraz Lohmeyer&Haffner 1983 n/t okrągłozarodnikowych Scutellinia. Schumachera 1990 masz. Zobaczysz jak zmieniały się koncepcje gatunków w tej grupie :)

Możesz zrobć dokładne zdjęcia samych zarodników? Może zrób wysyp. Przy tak dużych Dyskomycetach to jest łatwe. Bierzesz słoik i odwracasz do dołu pokrywką. Na pokrywce dajesz namoczoną chusteczkę higieniczną na na nią kładziesz szkiełko podstawkowe. Na to szkiełki, hymenium do szkiełka kładziesz Scutelinię, ale abu opierała się na włoskach lub na marginesie - niech hymenium nie dotyka szkiełka tylko będzie w pewnej odległości. Zakręcasz zakrętkę i zostawiasz w cieple. Wilgoć z husteczki + zakręcony słoik zapewni, że workowiec nie wyschnie. Ciepło w pokuju - że szbko będzie strzelać zarodnikami. Wieczorem na szkiełku masz wysyp dojrzałych (!) zarodników z w pełni wyształcona ornamentacją i bez dużej ilościśmieci na szkiełku :)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Scutellnia «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji