Podejrzewam Clitocybula lacerata, rosły na mocno zmurszałej, omszonej kłodzie. Nie wiem dlaczego, ale wydawała mi się liściasta (nie wiem na czym rośnie ten gatunek). W niedalekiej odległości spotkałam kolejne grzybki bardzo podobne, ale dużo drobniejsze i byłam przekonana, że to ten sam gatunek. Dopiero na zdjęciach zauważyłam różnicę w budowie trzonu i wydaje mi się, że są to dwa różne gatunki. Dopiero teraz zrobiłam im zdjęcia przy sztucznym świetle - na drugim porównanie obu.
Rozważałam również i tamten gatunek, ponieważ mam kilka jego zgłoszeń. Tamte grzybki są o wiele mniejsze (te z wątku ok. 5 cm średnica kapelusza) i blaszki mocno zbiegające oraz gładki trzon. Oczywiście się nie upieram.
Nabieram przekonania, że to jest Clitocybula lacerata, bo cechy makro wykazują wiele podobieństwa do http://www.mushroomexpert.com/clitocybula_lacerata.html Co do substaratu - las głównie jodłowo bukowy, więc bardzo prawdopodobna również jodła. Zgłoszę więc do bazy.
Tak Aniu, też mi się wydaje, że gatunek, który typujesz jest bardziej niż prawdopodobny. Oto owocniki Clitocybula lacerata znalezione 21.08.2009 r. w Bieszczadach (oznaczone przez Anię K.)
Dziękuję Grażynko :-) Twoje widać, że młodsze. Miejsce, w którym ja je znalazłam jest na granicy gminy Komańcza, więc też prawie Bieszczady. Ale jednak jest to jeszcze Beskid Niski ;-)