• Rogowniczka na kości
Grzyby porastały w daleko posuniętym stanie rozkładu kość ( z kształtu można było wnioskować, ze był to kawałek piszczeli). Przy próbie wydostania kości z przerastających ją mchów, kość rozpadła się na kawałki. Sądzę, że grzybki to rogowniczka końska - Onygena equina. Choć pewną wątpliwość zasiewa mi informacja ze strony www. nagrzyby. pl , gdzie autor opisu zaznacza, że grzyby tego gatunku rosną na rogach, kopytach, pazurach zwierząt, pomijając kości. Znawców onygeny proszę o komentarz.
#4417
od maja 2006
Też uważam, że to rogowniczka końska - Onygena equina.
A jaką masz pewność że to kość, a nie np pazur z racicy zwierza jakiegoś, np dzika?
Piotrze! Zakładam, że to była kość, ale głowy nie daję. Wielkość, wydłużony rurowaty kształt (połówka) i porowata wewnętrzna strona strona "rury",zewnętrzna sprawiała wrażenie gładszej, struktura jakby zasuszonego a następnie nasiąkniętego wilgocią wapna rozpadającego się na kawałki, to spostrzeżenia z oglądu znaleziska. Gdyby to był kawałek rogu, chyba byłby pełny. Znalezisko głęboko w lesie, więc nie zakładałem rogów zwierząt domowych.
#4418
od maja 2006
I chyba wyczerpaliśmy temat. Faktycznie Piotrze, jak się przyglądnąć Twoim zdjęciom, to trudno się spierać czy na moich podkładem była kość, czy mocno rozłożony róg.
Dziękuję za spostrzeżenia i informacje.
#4419
od maja 2006
Myślę że kość by się tak nie rozpadła, natomiast rogowe części mają taką tendencję, przynajmniej po pewnym czasie.