Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
O potrzebie dokładnego badania zebranych eksykatów - Mollisia
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « starsze wątki (do 07 lipca 2010) «
i

#2975
od sierpnia 2002

2006.07.08 02:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Właściwie nie piszę takich zbiorowych postów, ale ten przypadek na to zasługuje.

Wszystko zaczęło się 2006-06-06 gdy na małej łączce kolekcjonowałem workowce. Natrafiłem na zeszłoroczny kwiatostan trawy porośnięty białymi Mollisia. Zrobiłem kilku kłosom zdjęcie i zabrałem je do domu.
W domu obejrzałem dokładnie pod binokularem po czym pobrałem jedno apotecjum do badań pod mikroskopem biologicznym.
Przyrządziłem preparat, porobiłem szkice, notatki i szybko doszedłem do wniosku, że jest to Mollisia palustris (Roberge ex Desm.) P. Karst. (1871)

B
wersja duża: http://wwkk.mikologia.pl/temporary/mollisia/mollisia_20060611_002_B_PERZ.jpg

Następnie pobrałem sobie kolejne apotecjum, żeby sprawdzić zmiennośc cech w innym owocniku........... i zdębiałem.
Wygląd całkiem inny a na dodatek bardzo dobrze widoczna, gwałtowna, żółta reakcja parafiz z KOH. Nie tylko parafizy, ale całe ectal excipulum robi się żółte. Dodatkowo ect.exc. POZOSTAJE żółte!

aa
wersja duża: http://wwkk.mikologia.pl/temporary/mollisia/mollisia_20060606_007_A_PERZ.jpg

Pobrałem ponownie apotecjum z "tamtego" kawałka kłosa - brak reakcji. Z tego - jest reakcja. Wrzucam pod binolular....... makroskopowo identyczne - kompletnie nie do rozpoznania.

Nie udało mi się jeszcze oznaczyć tej Mollisia z reakcją w KOH, ale Andreas obiecał w wolnym momencie pomoc.

--------------------

Kolejna sposobnośc kolekcjonowania Mollisia nastąpiła niebawem, 2006-06-11 w lesie na podmokłym terenie zebrałem długą, zeszłoroczną łodygę Juncus. Widziałem, że jest porośnięta z jednej strony brązowymi - z drugiej zaś białymi Mollisia.

W domu pod binokularem wszystko przestało być takie łatwe. Okazało się, że na tym jednym kawałku łodygi jest co najmniej PIĘĆ gatunków grzybów.

20060611-002-"A"-PERZ

a
wersja duża: http://wwkk.mikologia.pl/temporary/mollisia/mollisia_20060611_002_A_PERZ.jpg

Grzybka oznaczyłem jako Mollisia juncina (Pers.) Rehm (1891) i właściwie nie ma innej możliwości. W korekcie do "Fungi of Switzerland I - Ascomycetes" Andreas w zasadzie akceptuje oznaczenia zrobione przez Breitenbacha i Kranzlina wyrażając jednak wątpliwość, czy gatunek ten jest przypisany do dobrego rodzaju.

Grzybek rósł pomieszany z za młodu wyglądającą IDENTYCZNIE którymś gatunkiem z rodzaju Urceolella (index 20060611-002-"E"-PERZ - być może że Urceolella tetraspora), ale mikroskop szybko mi ją oddzielił.

uu

20060611-002-"B"-PERZ okazała się znaną mi już (pokazywaną najpierw) Mollisia palustris (Roberge ex Desm.) P. Karst. (1871) - więc wszystko było w porządku.

Jednak niektóre owocniki miały brązową obwódkę naokoło, co skłoniło mnie do przypuszczenia, że może to jest inny gatunek ? Wsadziłem je pod mikroskop, mimo, że ich wcześniej w terenie nie zauważyłem i.....

20060611-002-"C"-PERZ

c
wersja duża: http://wwkk.mikologia.pl/temporary/mollisia/mollisia_20060611_002_C_PERZ.jpg

Grzybek okazał się być innym gatunkiem, gdyż na przykład miał silną reakcję barwną z KOH. Od razu przypomniał mi się ten z 200-06-06 ale chyba jednak jest tto jeszcze inny gatunek. Posiada inne komórki marginalne, jego ectal excipulum nie robi się całe żółte - tylko jednak standardowo dla Mollisia oliwkowo-szare (ale conieco z żółtym zabarwieniem). Inny kształt zarodników oraz zdecydowanie inna wielkość komórek t.globulosa skłania mnie do stwierdzenia, że jest to jeszcze inny gatunek od tych wszystkich tu prezentowanych.

I gdy już byłem zdziwiony i zadowolony - zauważyłem, że niektóre z owocników wyglądają na pokryte meszkiem/włoskami. Przyjrrzałem im się dokładniej i......

20060611-002-"D"-PERZ

d
wersja duża: http://wwkk.mikologia.pl/temporary/mollisia/mollisia_20060611_002_D_PERZ.jpg

....i okazało się, że jest to inny gatunek (czy może nawet inny rodzaj?).
Całkowicie inna budowa komórek ectal excipulum, marginalnych, brak reakcji z KOH - wszystko wyraźnie pokazuje, że mamy do czynienia z PIĄTYM grzybkiem na jednym kawałku trawy (Juncus)

-------------------------

Jakiś morał albo przesłanie? Czy ja wiem? Przez to, że dokładnie się przyglądam temu co znajduję - mam gatunki, których nie potrafię oznaczyć. Zapracowany Andreas jest tylko jeden i się nie rozdwoi, więc na Jego pomoc należy cierpliwie czekać. Literatura o tym rodzaju jest wielce skąpa........ ale jednak warto.
Warto przyglądać się dokładnie temu co się przynosi do domu (czy nie tak dawno nie było tematu, gdzie Olaras rozpoznał DWA gatunki nadrzewnych na tym samym patyku? A jeszcze trochę wcześniej, jak to Spinczera chciały oszukać Czernidłaki?). Warto, bo można trawić na wielkie ciekawostki.
I nawet jak wszyscy i wszystko będzie rzucać kłody pod nogi i piętrzyć problemy - nalezy robić swoje i badać, przyglądać się, dyskutować i próbować dojść prawdy.
Ale moralizuję. Dobranoc.

Wasz Pimpuś
i

#2976
od sierpnia 2002

2006.07.08 02:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
post scriptum

jak ktoś ma ochotę, to może zobaczyć jak gwałtownie przebiega reakcja barwna z KOH w grzybku 20060606-007-"A"-PERZ: http://wwkk.mikologia.pl/temporary/mollisia/MOV00133_KOH.MPG

#190
od kwietnia 2004

Ja mialem ostatnio podobne problemy.Zebrałem na torfowisku 2 Mollisia.Jedna na Carex druga na Juncus.Pod makroskopowo i pod mikroskopem obie wyglądały tak samo i pasowały do Mollisia palustris, ale ta na Carex miała bardzo silną reakcję z NaOH.I bądż tu człowieku mądry

#2977
od sierpnia 2002

2006.07.08 08:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
I nie dało się jej dopasować do niczego w kluczu ? Nawet do Svrcek-owych gatunków?

#191
od kwietnia 2004

Niestety nie. Trzeba chyba będzie poczekać na monografię tego rodzaju.Jeśli ktośsię podejmie takiej ogromnej roboty:)
i

#2979
od sierpnia 2002

2006.07.08 09:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
No tak - ogromna praca. Ale tu nie ma co gdybać, wiadomo, że tylko jena osoba jest w stanie coś takiego napisać i pytanie brzmi KIEDY a nie CZY (a tym bradziej nie KTO).
Chyba największym jednak problemem będzie dotarcie do Typów będących w posiadaniu Svrceka, gdyż on po prostu nie udostępnia swoich zbiorów :)))) To poważnie obraniczy możliwość zrobienia pełnej monografii i uniemożliwo rewizję Jego Mollisii.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « starsze wątki (do 07 lipca 2010) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji