Natomiast ja sądzę, że nie jest to kwestia zauważania przez uczestników wszystkich forów grzybowych, a raczej coraz pełniejszej i dokładniejszej penetracji terenu przez osoby zainteresowane w różny grzybami i ich poznawaniem.
Wg. mnie (sądząc po swoim znalezisku, zgłoszeniach z GREJ-a i zdjęciach w necie, jest to gatunek raczej znacznie rzucający się w oczy i przez to łatwy do zauważenia.
Mając powyższe na uwadze, być może nie jest to jednak gatunek, aż tak "stosunkowo częsty" jak określił go Marek w swoim atlasie.
Patrząc na publikacje z przed i po 2000 roku oraz na zgłoszenia do GREJ-a, aż tak dużo tych stanowisk nie ma.
Informacja!
Pomimo, że jest to grzyb charakterystyczny i raczej pozwalający wizualnie z bardzo dużym prawdopodobieństwem zakwalifikować go do gatunku Byssonectria fusispora proponuję osobom, które go znalazły i maja na to ochotę, przesłanie go do mnie celem potwierdzenia przynależności gatunkowej poprzez cechy mikroskopowe.
Fotki mikrocech prześlę e-mailem osobie wysyłającej owocniki, ponadto jeżeli dana osoba nie będzie widziała przeciwwskazań (np. powielanie danych), to suszki ze zdjęciami trafią do Ani Kujawy czyli do GREJ-a.
Najlepiej jak będą to okazy żywe, zapakowane w torebkę strunową (woreczek foliowy zaklejony taśmą) łącznie z kępką żywego mchu (wtedy zawsze istnieje możliwość podhodowania zbyt młodych owocników), ale oczywiście, jak najmilej będą widziane suszki.
Adres do wysyłki: 24-100 Puławy, ul. Kochanowskiego 16/13
Nie uzgadniałem tego z Anią, jednak jeżeli coś "nie tak" z moją propozycją to post zostanie usunięty ;-)