Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
koralówka gruba?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2011 « Archiwum 2011 kwiecień «

#178
od stycznia 2008

2011.04.07 23:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marzena Nawrot (marzena)
koralówka znaleziona w Tatrach niedaleko Doliny Małej Łąki. las świerkowy, 9 września. Czy da się oznaczyć na podstawie zdjęcia?

#1784
od maja 2002

2011.04.09 15:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Nie da się :-(

#1785
od maja 2002

2011.04.09 15:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Ale nie płacz, Mirki i Borsuk oznaczają koralówki po makro więc na pewno coś poradzą :-)

#194
od stycznia 2008

2011.04.09 15:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marzena Nawrot (marzena)
a one właśnie mnie fascynują, a niestety jestem na etapie "makro" ;-)

#2471
od lipca 2004

2011.04.10 00:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
No, właśnie! Bo oznaczanie po "makro" ma "sens", a oznaczanie po "mikro" nie zawsze ;-D
Mam takiego "fajowego" i chyba raczej dosyć rzadkiego grzyba z rodziny goździeńcowatych (Clavariaceae).
Gdybym wstawił jego fotkę i oznajmił, że to ten i ten gatunek, to mi nikt , bez oględzin mikroskopowych nie udowodni, że to akurat nie on, bo wizualnie (w oparciu o zdjęcie z internetu!!!) pasuje on wyśmienicie.
Ja wrzucam fotki swojego "makrooznaczonego" do sieci i jest nas już dwóch gości, którzy starają się przekonać innych internautów, że ten gatunek, tak, a nie inaczej wygląda (oczywiście myślę równocześnie o tym gościu, na którego fotce się opierałem w oznaczeniu swojego grzyba)
"Kie licho" podkusiło mnie wsadzać grzyba pod mikroskop, jak tam połowa cech mi się nie zgadza z opisem tego gatunku.
Przy "makrooznaczaniu" miałbym "święty spokój", a tak stanąłem w miejscu, bo wiedzy brak, a i w internecie jakoś "nie idzie znaleźć" potrzebnych informacji ;-)

Przepraszam za taką dygresję, nie związaną z wątkiem, ale sam się "przewiozłem" na takim wizualnym oznaczaniu w oparciu o zdjęcia z internetu i byłem tu na forum, krótko i szybko stopowany przez naszych fachowców :-)
Grzechem nie jest przecież błędnie oznaczyć gatunek grzyba, jednak małym grzeszkiem zaczyna się to robić, gdy tak oznaczony okaz, umieszczamy podpisany "z imienia i nazwiska" w sieci.

Marzena, oczywiście to nie ma nic wspólnego, ani z Twoja osobą, ani z Twoją wypowiedzią :-)))
i

#1786
od maja 2002

2011.04.10 15:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Umieścić zdjęcie "oznaczonego" po cechach makro gatunku w sieci to grzeszek lekki i wybaczalny, chociaż oczywiści irytujący. Jest to sprawa osobistej rzetelności publikującego. Wystarczy przecież dodać pod zdjęciem komentarz "oznaczony na podstawie cech makro" i wszystko jasne, nie wciskamy nikomu kitu, a oglądający od razu wie, że nie ma pewności, nie napala się (przy rzadkich gatunkach), że trafił mu się rarytas.
Czym innym jest publikowanie takch "oznaczonych po makro" gatunków w pracach dumnie nazywanych "naukowymi", drukowanych w mniej lub bardziej poczytnych czasopismach o zasięgu krajowym czy międzynarodowym - to grzech ciężki i niewybaczalny. Wrowadza się w ten sposób do obiegu informacje, które już na zawsze pozostają czarno na białym, trafiają do bibliotek, i muszą być uwzględniane w różnego typu opracowaniach synytetycznych, czeklistach, monografiach itd. Taki grzech można odpokutować tylko w jeden sposób: kupując mikroskopo, rewidując "oznaczenia" i publikując sprostowania.

#202
od stycznia 2008

2011.04.10 23:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marzena Nawrot (marzena)
Masz całkowitą rację.
Dla mnie, jak dla kompletnego laika, wielką frajdą jest próba rozpoznania tego co znalazłam. Rozumiem doskonale, że nie zawsze da się to zrobić - niestety dla mnie na tym etapie ;-(
i

#1787
od maja 2002

2011.04.12 16:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
W żadnym razie nie miałem intencji odbierania Ci frajdy z prób rozpoznania Twojego znaleziska - tego z aktualnego wątki i każdego innego napotkanego w lesie czy gdziekolwiek indziej. Szczerze zachęcam do podejmowania takch prób - to świetna zabawa; ale równie szczerze muszę powtórzyć (kilka razy przy innych okazjach już o tym pisałem), że większość takich prób jest skazana na niepowodzenie, niestety. A posiadanie "prawie pewności" czy "niemal pewności" to nie to samo co pewność - celnie i dowcipnie zilustrował to Bogdan. Internet jest pełen takich "niemal pewnych", na 99,9%, które pod mikroskopem okazują się równe 0%.
Żeby jednak nie pozostawiać Cię całkowicie bez nadziei, a jednocześnie pomóc podjąć decyzje o zakupie mikroskopu to powiem, że w mojej osobistej ocenie, około 5% wszystkich znanych obecnie z Polski dużych grzybów da się skutecznie i na 100% oznaczyć na podstawie cech makro (uzupełnionych obserwacjami ekologicznymi).
Co nie znaczy, że do celów naukowych nie trzeba ich sprawdzić z użyciem mikroskopu :-)
Przepraszam wszystkich, których irytuje mój dydaktyczny ton, to taka zawodowa przypadłość, z którą nie potrafię skutecznie walczyć.

#211
od stycznia 2008

2011.04.12 23:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marzena Nawrot (marzena)
wcale mnie nie uraziłeś. Naprawdę rozumiem i mam dużo szacunku do Twojego podejścia. Ale póki co pozostaje mi te 99,9% ( ale tylko na mój wyłączny użytek).

Gdybyś w przyszłości miał jakieś przybliżone typy w stosunku do moich zdjęć - będę wdzięczna. Dla mnie to zawsze kroczek do przodu. Dzięki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2011 « Archiwum 2011 kwiecień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji